Češi tankují dosud nejkvalitnější pohonné hmoty, hlásí Česká obchodní inspekce

Češi tankují dosud nejkvalitnější pohonné hmoty. Z 2668 vzorků, které loni odebrala Česká obchodní inspekce, nevyhovělo předpisům 18 z nich, tedy 0,7 procenta. Jde o rekordně nízkou hodnotu a proti roku 2018 o zlepšení o 0,4 procentního bodu. Informoval o tom ve středu mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. Uvedl, že inspekce uložila v loňském roce zákaz prodeje na 86 034 litrů pohonných hmot v celkové hodnotě 2,72 milionu korun.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První linka, která přemění plastový odpad na benzin, by měla fungovat již příští rok

První linka, která přemění plastový odpad na benzin, by měla fungovat již příští rok | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„V porovnání výsledků s rokem 2018 bylo v roce 2019 zaznamenáno výrazné zlepšení jakosti u vzorků automobilových benzinů, a to ze 1,9 procenta na 0,3 procenta,“ uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

KLDR loni porušila sankce, vyvážela ropu a uhlí, tvrdí důvěrný dokument Rady bezpečnosti OSN

Číst článek

„Zhoršení jakosti bylo zaznamenáno u vzorků motorové nafty (z 0,7 procenta na jedno procento), zkapalněného ropného plynu LPG pro pohon (z nuly na 0,3 procenta) a etanolu E85 (z nuly na deset procent). Nulové hodnoty vykazovaly odebrané vzorky stlačeného zemního plynu CNG,“ dodal.

Nejvyšší počet nevyhovujících vzorků pohonných hmot, a to čtyři, byl zjištěn v únoru a listopadu. V dubnu, červenci a srpnu nebylo porušení právních předpisů zjištěno. „V ostatních měsících roku 2019 se počty nevyhovujících vzorků pohybovaly od jednoho do tří vzorků,“ sdělil mluvčí.

Nejvíce Česká obchodní inspekce loni kontrolovala motorovou naftu – z 1308 odebraných vzorků nevyhovělo 13, z toho deset vzorků bylo nevyhovujících v ukazateli bodu vzplanutí.

„Je pravděpodobné, že nevyhovující výsledek je způsoben nedodržováním provozních pravidel při rozvozu – zbytky benzinu v komorách cisternového vozidla, a proto musí být tomuto ukazateli věnována stálá pozornost u dopravců,“ doplnil Václav Loula z České asociace petrolejářského průmyslu a obchodu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme