Berlín je skeptický k plánům na částečné zestátnění klíčových podniků

Částečné zestátnění klíčových průmyslových podniků na starém kontinentu, jak ho navrhuje francouzský prezident Nicolas Sarkozy, u německé vlády narazilo. Sarkozy by tímto opatřením chtěl bojovat proti převzetí strategických firem investory z mimoevropských zemí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

Spolková vláda má pochybnosti o tom, zda je Sarkozyho plán slučitelný s pravidly pro fungování unijního vnitřního trhu. Podle ministra hospodářství Michaela Glose není přístup francouzského prezidenta ani v souladu s německou hospodářskou politikou.

Zahraničně-politický mluvčí CDU Eckart von Klaeden nazval Sarkozyho návrh "bezuzdným." Nákupním nájezdům bohatých investorů z Ruska, Číny a hlavně arabského světa, ovšem nehodlá nečinně přihlížet ani spolkový kabinet.

Berlín zvažuje použití státního práva veta v případě, že by investor ze země mimo Evropskou unii, chtěl převzít více než 25ti procentní podíl ve strategickém podniku.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme