Berlusconi nakonec nepřiveze na summit návrh radikálních reforem

Na summit skupiny G20 se do Cannes chystají politikové z ekonomicky nejvlivnějších zemí světa. Setkání je poznamenáno diskuzemi kolem řeckého referenda, v noci ale také mimořádně zasedala italská vláda. Na programu totiž měla reformy, které premiér Berlusconi slíbil svým kolegům z eurozóny. Jednání ale nakonec nedopadlo úspěšně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér vlády Silvio Berlusconi | Foto: ČTK

Berlusconi chtěl dnes do Cannes přivézt schválený soubor razantních úspor, rozpory ve vládní koalici a především spor s ministrem národního hospodářství Tremontim ale způsobily, že nakonec ve Francii představí jen velmi mírnou verzi reforem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Římě Josef Kašpar a Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace ve Vídni se vyjádřili k summitu skupiny G20

Téměř všichni pozorovatelé se ale shodují, že okleštěné plány, které se týkají například prodeje části státních nemovitostí, budou shledány nedostatečnými.

Včera navíc poslanci, a to včetně některých členů Berlusconiho strany, napsali premiérovi dopis. V něm mu sdělují, že je zapotřebí změnit politiku a že by měl odstoupit.

ČTĚTE TAKÉ: EU marně čeká na reformní kroky italského premiéra Berlusconiho

Premiérovi v současné chvíli podle průzkumů důvěřuje už jen 22 % obyvatel. Italská veřejnost navíc kritizuje vládu za váhavý postoj k potížím eurozóny. Obává se, že přestože je italské hospodářství silnější než řecké, pokud nerozhodnost vlády potrvá, situace by se mohla vyhrotit.

„Domnívám se, že celá situace se nějakým způsobem musí vyjasnit během několika týdnů, protože všichni jsou přesvědčeni, že současná vláda již co nejdříve skončí,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Římě Josef Kašpar.

Odborník: Evropa by si měla vyřešit problémy sama

Zdeněk Kudrna z Institutu pro výzkum evropské integrace ve Vídni si myslí, že summit G20 se bude zabývat především řešením nepřehledné situace v Evropě.

„Evropské problémy jsou v zásadě ekonomicky řešitelné v rámci Evropské unie, nějaká externí pomoc není potřeba. To, co chybí, je politická dohoda, jaké řešení vlastně přijmout,“ dodává Kudrna s tím, že přijaté dohody by se ale měly také plnit.

Skupina G20 tak podle Kudrny nemůže udělat o moc více než tlačit na Evropu, aby si své domácí problémy co nejrychleji vyřešila sama.

Velkou podporu měla v G20 ještě nedávno daň z mezinárodních finančních transakcí, o které by se na summitu také mělo jednat.

„Klíčový problém této daně je, že v okamžiku, kdy se nezavede globálně, pravděpodobně povede k přesunu finančních firem do té části světa, kde daň nebude platit,“ myslí si Kudrna. Shoda v této otázce ale podle něj nepanuje ani v rámci Evropské unie, natož na globální úrovni.

Josef Kašpar, Kristina Winklerová, Petra Mašková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme