Bez práce bylo v prosinci téměř 600 tisíc lidí, rostla také inflace

Nezaměstnanost v Česku se zvyšuje. V prosinci loňského roku stoupla o půl procentního bodu na 8,2 procenta. Bez zaměstnání bylo podle úřadů práce téměř 600 tisíc lidí, což je nejvíc v novodobé historii země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce | Foto: Filip Jandourek

Míra nezaměstnanosti vzrostla kvůli tomu, že skončily sezonní práce na venkově a v menších obcích.

Zároveň ubylo volných pracovních míst, na jedno se teď hlásí v průměru 17 lidí, třeba na Karvinsku ale dokonce 81.

Z pohledu okresů byla v prosinci nejnižší nezaměstnanost v Praze a Mladé Boleslavi. Naopak nejvyšší byla na Bruntálsku, kde přesáhla 14 procent.

„Počet nezaměstnaných je přece jenom ve srovnání s počtem nezaměstnaných v jiných zemích Evropské unie relativně nízký. Pouze tři země jsou lepší než Česká republika,“ upozornil děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nezaměstnanosti mluvili stínový ministr financí ČSSD a kandidát na ministra průmyslu Jan Mládek a děkan Národohospodářské fakulty VŠE a předseda správní rady Liberálního institutu Miroslav Ševčík

Nejvíce ohroženi nezaměstnaností jsou lidé s nízkým vzděláním a v předdůchodovém věku, těžší to mají i čerství absolventi vysokých škol.

Nová vláda by chtěla pracovní trh oživit například růstem minimální mzdy nebo podporou částečných úvazků. Zaměstnavatelé by navíc mohli mít povinnost hlásit volná místa úřadům práce.

„Jednak je to obnovení hospodářského růstu, což znamená především získání investic včetně zahraničních, podpora exportu a obecně podpora podnikání. To je nejlepší metoda, jak získávat pracovní místa. Druhá věc je aktivní politika zaměstnanosti, to jest práce s těmi lidmi, kteří jsou bez práce, udělat všechno pro to, aby byli zaměstnatelní,“ přiblížil kandidát na ministra průmyslu Jan Mládek.

V Ústeckém kraji se v prosinci opět zvýšila nezaměstnanost, práci hledá 66 tisíc lidí

Číst článek

Trhu by časem měla pomoci vyšší inflace. V prosinci podle očekávání mírně vzrostla. Podle hlavního ekonoma J&T Banky Petra Sklenáře se cenová hladina částečně zvýšila i kvůli oslabení koruny.

„Vývoj cen potravin za poslední dva měsíce zvedl inflaci o asi tři čtyři desetiny. Efekt intervencí zatím nabývá pozvolně a bude se projevovat ještě v následujícím půl roce,“ řekl Sklenář.

Meziroční míra inflace v prosinci poskočila na 1,4 procenta z listopadových 1,1 procenta. Za rok 2013 byla průměrná míra inflace 1,4 procenta, což je nejnižší hodnota od roku 2009.

V Moravskoslezském kraji bylo koncem roku bez práce 90 tisíc lidí

Číst článek

„Opatření České národní banky, které devalvovalo českou měnu, což bylo některými přijato nelibě, by na druhé straně mohlo přinést určité zlepšení vývozu i celkové ekonomické aktivity,“ myslí si také Mládek.

„Já bych byl velmi opatrný v hodnocení možností oživení české ekonomiky, protože víme, že i ty ekonomiky, které nám pomáhají s exportem, na tom nejsou nejlépe, a dokonce zaznamenávají některá překvapivá čísla,“ namítá Ševčík.

Nezaměstnanost v krajích ČR | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Inflace v Česku | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Martin Křížek, krw, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme