Bez práce je v Česku už 334 tisíc lidí

Nezaměstnanost v České republice vzrostla ve druhém čtvrtletí letošního roku na 6,4 procenta. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je to víc o 2,2 procenta, což je nevyšší meziroční nárůst od roku 1999. Počet lidí bez práce stoupl od loňska téměř o 114 tisíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cesta na úřad práce nepatří k oblíbeným | Foto: Benešov nad Ploučnicí

Ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie je na tom ale Česká republika stále dobře. Potvrzuje to i analytik České spořitelny Jan Jedlička.

"Míra nezaměstnanosti v České republice je v evropském kontextu na nízkých, podprůměrných úrovních. V posledním změřeném měsíci červnu dělala průměrná míra nezaměstnanosti v celé Evropské unii 8,9 procenta a v samotné České republice 6,3 procenta. I zveřejněná míra nezaměstnanosti za celé čtvrtletí stále dosahuje jen podprůměrných evropských hodnot."

Podle analytika ČSOB Petra Dufka se důsledky ekonomického vývoje promítly do trhu práce překvapivě hbitě.

"Rychlost, s jakou podniky reagovaly na přicházející hospodářské potíže, je v novodobé historii České republiky nevídaná. Zatímco dřív se obvykle trend ekonomiky promítal na trh práce v průběhu tří kvartálů, tak při současné krizi to bylo téměř okamžitě, jakmile firmy začaly pociťovat úbytek zakázek."

Ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš očekává, že nezaměstnanost se nezlepší ani v dalších částech roku.

"I když můžeme v druhé polovině roku zaznamenat určité oživení ekonomiky, na trhu práce to pocítíme daleko později. Růst české ekonomiky - i přes to, že se odrazí ode dna - bude velice pomalý a nebude stačit na to, aby se vytvářela nová pracovní místa."

Výrazný pokles míry nezaměstnanosti nepředpokládá ani vedoucí oddělení strategie a koncepce politiky zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí Václav Kužel.

"Do konce roku nejsou důvody pro pokles nezaměstnanosti. Jsme v letním období, kdy zaměstnanost je klasicky nejvyšší, kdy jedou sezónní práce, ale už přichází na trh první absolventi, a samozřejmě když máme o 150 tisíc volných pracovních míst méně než před rokem, tak se to musí projevit," uvedl Kužel v rozhovoru pro Rádio Česko.

Dopad krize na zaměstnanost se podle něj projevil plošně ve všech regionech i odvětvích. Více ve zpracovatelském průmyslu, méně pak ve službách. Marketingový ředitel internetového portálu správný krok.cz Ondřej Čihař doplnil, z kterých oborů se lidé nejvíc zajímají o zprostředkování práce:

"Jsou to dlouhodobé trendy, které nám říkají, že největší zájem je z řad administrativních pracovníků, možná poněkud překvapivě řidičů, dále jsou to dělnické profese, obchodní profese a vzhledem k tomu, že jsme internetový server, tak je to i zájem z IT profesí," řekl Čihař.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý rozhovor s Václavem Kuželem z ministerstva práce a sociálních věcí a marketingovým ředitelem internetového portálu správný krok.cz Ondřejem Čihařem na Rádiu Česko

Prezident Hospodářské komory Petr Kužel se přiklání k tomu, že podniky počítají v příštích kvartálech s oživením hospodářství, a proto propouštějí jen ty zaměstnance, které teď opravdu nepotřebují. Předpokládají, že další zaměstnance si udrží právě v perspektivě zlepšení ekonomiky.

Prezident HK Petr Kužel mluvil o nezaměstnanosti v Českém rozhlase 1 - Radiožurnálu v poledních Ozvěnách dne. Jeho názory najdete v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Hospodářská recese v Česku trvá a nezaměstnanost roste
Pád českého průmyslu se zpomalil
Podniky začínají věřit české ekonomice. Domácnosti naopak
Většina Evropanů očekává v důsledku krize nárůst nezaměstnanosti
Až pětina firem se chystá opustit Česko, tvrdí průzkum Hospodářské komory

Martin Hromádka, Jan Herget, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme