Bílý dům stále hledá s Kongresem shodu o pomoci americkým automobilkám

Bílý dům není nadšený plánem Kongresu na pomoc americkým automobilkám. Společnosti General Motors, Ford a Chrysler žádají o státní úvěry a půjčky ve výši 34 miliard dolarů. Zákonodárci jim ale chtějí poskytnout jen 15 miliard dolarů, navíc za dodržení určitých podmínek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

šéfové amerických automobilek při slyšení v Kongresu

šéfové amerických automobilek při slyšení v Kongresu | Zdroj: ČTK

Vláda by měla převzít část akcií tří tradičních amerických výrobců aut. Ty by jí ale nedávaly hlasovací právo. Podle některých informací by měl mít nad státní pomocí automobilkám dohled zvlášť jmenovaný zástupce státu. Ten by měl sledovat také reorganizaci, kterou mají automobilky projít.

Jiné zdroje citované v amerických médiích ale uvádějí, že tuto myšlenku demokraté v Kongresu už neprosazují. Prezident George Bush údajně není spokojený se zárukami, že pomoc dostanou jen ty firmy, které jsou skutečně životaschopné.

Informace o jednání jsou rozporné, ale jisté je, že zatím Bílý dům nedospěl s nejednotným Kongresem k dohodě. Ta musí být nejprve převedená do psané podoby, aby o ní mohli zákonodárci hlasovat.

Vít Pohanka, Katarína Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme