Bitcoin skokově roste, za týden posílil o 50 procent a pokořil hranici 8 tisíc dolarů

Digitální měna bitcoin pokračuje v letošním růstu. V pondělí poprvé překonala hranici osmi tisíc dolarů a dostala se až na hodnotu 8195 dolarů, tj. téměř 178 tisíc korun. Podle agentury Bloomberg nic nenasvědčuje tomu, že by měl růst zpomalit. Od začátku roku stoupla cena bitcoinu o více jak 700 procent a jen za posledních osm dní o 50 procent.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bitcoin (ilustrační foto) | Foto: Miloslav Hamřík | Zdroj: Český rozhlas

Přestože podle mnoha skeptiků už je bitcoin ve fázi cenové bubliny, pro část obchodníků na Wall Street představuje až příliš velký majetek na to, aby ho ignorovali. Společnost CME Group, která provozuje největší termínovou burzu na světě, chce od prosince nabízet termínové kontrakty na bitcoin. Manažeři bank Goldman Sachs Group a Citigroup zase oznámili, že zkoumají kryptoměny a technologii blockchain, která je jejich základem.

Bitcoin v poslední době vykazoval nestabilitu kvůli nárůstu počtu lidí, kteří se začali přesouvat k alternativním virtuálním měnám. Zejména pak k měně bitcoin cash, která se na začátku srpna oddělila od původního bitcoinu. Měna bitcoin cash v pondělí podle Coinmarketcap.com posílila o dvě procenta na téměř 1195 dolarů, pohybuje se však pod svým rekordem 1388 dolarů z 12. listopadu tohoto roku.

Věřím, že jednou nahradí klasické peníze, říká autor první české knihy o bitcoinech

Číst článek

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Vytváří ji síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramovaný tak, aby uvolňoval nové virtuální mince stabilním – a postupně se zpomalujícím – tempem. Poslední bitcoiny se mají dostat do oběhu kolem roku 2140.

Protože není pod kontrolou žádné centrální banky a dá se lehce přesouvat, často bitcoin využívají lidé, kteří se chtějí skrýt dohledu úřadů.

Kurz bitcoinu je ve srovnání s oficiálními měnami velmi rozkolísaný a snadno podléhá spekulacím. Na rozdíl od běžných měn za sebou nemá žádnou reálnou oporu v podobě ekonomiky, na jejíž výkon by byl navázán.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme