BMW si v ČR vyhlíží místo na vybudování továrny

Německá automobilka BMW, hledající umístění nového závodu s investicí půl miliardy EUR, navštívila v tuzemsku ze sedmi nabízených lokalit Ostravu, Frýdek-Místek, Kolín a Plzeň-Nýřany. Vyrábět by se tu mohlo začít už za tři roky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Především ve dvou (lokalitách), o které projevil BMW zájem, jsme schopni garantovat termíny zahájení výstavby právě v roce 2002,“ řekla dnes náměstkyně agentury Czechinvest Hana Chlebná. Výroba má začít o rok později.

„Vzhledem k zaměstnanosti je pro stát prioritou severní Morava,“ zdůraznila. Premiér Miloš Zeman ve čtvrtek prohlásil, že si dokáže představit umístění velkého investora ve Frýdku.

BMW potřebuje 250 hektarů pozemku investičně a vlastnicky zabezpečeného, přičemž průměrně se investiční náklady na této rozloze pohybují kolem 1,25 miliardy Kč. Stát přispívá do 60 procent, v případě strategických investic může dát více. Například Ostrava je ale dobře vybavena inženýrskými sítěmi s vysokými kapacitami, takže příprava by mohla vyjít laciněji, domnívá se.

ČR nabízí Němcům celý komplex pobídek, zahrnujících přípravu území, slevu na daních, příspěvky na nová pracovní místa. „U takto velkého projektu musí být ČR kreativní, takže můžeme přemýšlet i o tom, že by se vybudovalo zvláštní centrum na výcvik pracovníků v automobilovém průmyslu a poblíž této lokality by se univerzity soustředily na tento typ průmyslu,“ uvedl již dříve generální ředitel Czechinvestu Martin Jahn.

Automobilka prověřuje více než 150 pozemků po celé Evropě. „V podstatě se o tento projekt ucházejí vlády všech evropských států,“ shrnula Chlebná. Deset až 15 posledních lokalit má firma vybrat do konce letošního roku, vítěz bude znám o půl roku později. „Pokud mají dobrou nabídku a podporu od vlád, tak se samozřejmě soustředí v jednom státě dejme tomu na dvě lokality,“ prohlásila.

„Organizujeme společně s úřadem vlády v lednu další prezentace českých subdodavatelů v Mnichově,“ nastínila další postup ČR s tím, že půjde rovněž již o současné dodavatele BMW.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme