‚Může se bezpečně vrátit do služby.‘ Unijní regulátoři schválili obnovení provozu letadel Boeing 737 MAX

Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví povolila obnovit komerční provoz letadel Boeing 737 MAX na území EU. Úřad to ve středu oznámil ve své tiskové zprávě. Provoz byl před téměř dvěma lety v celém světě přerušen kvůli dvěma tragickým nehodám.

Kolín nad Rýnem Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boeing B-737 MAX8 společnosti Smartwings v Mladé Boleslavi v roce 2018. | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas

„Po důkladné analýze jsme dospěli k závěru, že letoun 737 MAX se může bezpečně vrátit do služby,“ uvedl šéf unijní agentury pro bezpečnost letectví Patrick Ky.

Boeing zaplatí kvůli letadlu typu 737 MAX 2,5 miliardy dolarů. Zaměstnanci měli tajit informace

Číst článek

Povolení k návratu do vzduchu se týká upravené verze letounu Boeing 737 MAX s řadou bezpečnostních vylepšení. Mezi podmínky unijní agentury pro návrat letounů do služby patří rovněž adekvátní školení pilotů. „Budeme i nadále pozorně sledovat provoz letadel 737 MAX, jakmile vstoupí zpět do služby,“ upozornil Ky.

Problémy kolem letadel 737 MAX už stály americkou společnost Boeing desítky miliard dolarů. Loni navíc firmu zasáhl útlum osobní letecké dopravy v důsledku pandemie covidu-19. Boeing loni dodal zákazníkům pouze 157 letadel, což je nejméně za 43 let. Dodávky byly asi o 60 procent nižší než v roce 2019.

Obnovení provozu letounů už v listopadu odsouhlasili regulátoři ve Spojených státech. Provoz letadel byl v březnu 2019 přerušen po nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme