Boeing překonal Airbus. Americký výrobce má více objednávek i dodávek

V letitém souboji dvou světových výrobců letadel, amerického Boeingu a francouzského Airbusu, letos nastal obrat. Boeing je v počtu objednávek od začátku roku zatím úspěšnější než jeho evropský konkurent. Vyšší má zatím i dodávky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Továrna Boeingu v Severním Charlestonu, Jižní Karolína

Továrna Boeingu v Severním Charlestonu, Jižní Karolína | Zdroj: Reuters

Meziročně Boeingu stouply o 23 kusů na 184 letadel. Francouzský Airbus jich měl zhruba o deset méně.

Přestože první kvartál je obvykle pro výrobce letadel nejslabším v měsíci, dají se podle leteckých odborníků považovat tato čísla obou společností za velmi slušná.

Boeing těží hlavně ze smluv, které uzavřel v loňském roce. Vedle samotných dodávek jsou rozhodující i další ukazatelé.

Pro společnosti jsou klíčové objednávky, které se uskuteční a u kterých už nehrozí, že by je letecké společnosti odřekly. Objednávky pak naznačí, která z firem dostane na trh více letadel.

Airbus A320 | Foto: Airbus

I tady je mezi výrobci docela podstatný rozdíl. Airbus v prvním čtvrtletí získal 101 takzvaných čistých, tedy v podstatě jistých objednávek. Boeing jich měl ve stejném období přesně 110, takže zatím vede. V objednávkách byl za celý loňský rok úspěšnější Airbus.

Americký Boeing se na světových aerosalonech v posledních letech soustřeďoval hlavně na prodej letounů Boeing 787 Dreamliner. V minulosti měl tento typ letadla desítky problémů s bateriemi, růst odbytu i objednávek se kvůli tomu zbrzdil.

Firma ale uspěla i s menšími typy letadel, což je kategorie, kde se daří Airbusu. V minulosti získal zakázky od nízkonákladových aerolinií, které si například objednaly letouny A320.

Boeing a Airbus - počet letadel dodaných zákazníkům | Foto: Český rozhlas

Simona Bartošová, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme