Bohatí Číňané skupují tryskáče. Výrobci si mnou ruce

Zájem Číňanů o soukromá trysková letadla znatelně roste. Podle expertů bude v Čínské lidové republice do deseti let více majitelů privátních tryskáčů než ve Spojených státech, které zatím světovému trhu dominují. Čína navíc otevírá svá letiště i zahraničním milionářům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecké spoje | Foto: Tomáš Adamec

Před dvěma lety se počet tryskáčů v Číně dal spočítat na prstech jedné ruky, nyní už jich jsou stovky a prudký zájem o ně dále roste. Navíc bohatí Číňané se nechtějí spokojit jen s menšími stroji, ale rovnou kupují ty nejdelší a nejluxusnější, které výrobci nabízejí, tedy dvanácti a více sedadlové.

Dnes už tak není žádnou výjimkou, že si zaletí na filmový festival v Cannes, na tenis do Wimbledonu či na pláže v Rio De Janeiru. Radost z toho mají i výrobci těchto letadel, které, podobně jako mnohá další odvětví těžce zasáhla světová finanční krize.

Růst prodeje o více než 20 % tak zaznamenávají pouze v ČLR. Navíc předpověď na další léta je více než optimistická, a tak některé odhady, podle nichž může být čínských majitelů okřídlených limuzín více než amerických, nejsou vůbec nereálné. Přitom v současnosti létá ve Spojených státech na 20 tisíc těchto privátních letounů.

Zároveň však dochází i k otevírání se čínských letišť pro zahraniční majitele tryskových letadel. Pravda, k dispozici jich je zatím jen pouhých třicet, což je stonásobně méně ve srovnání se Spojenými státy, ve výstavbě je ovšem dalších sedmdesát a nabídka se bude i v tomto případě jen zvyšovat.

Bývalá Říše středu je určitě turisticky atraktivní zemí, a tak zatímco majetní Číňané se nechávají rychle a pohodlně dopravovat třeba na Maledivy, Američané i Evropané zase rádi spatří Velkou zeď nebo Terakotovou armádu.

Milan Kopp, Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme