Boj manažerů ČEPS: bývalý šéf Tošovský platil právní služby, o kterých prý nikdo nevěděl

Policie prověřuje podezření, že bývalý ředitel státní přenosové soustavy ČEPS Vladimír Tošovský způsobil firmě škodu přes 34 milionů korun. Tyto peníze údajně právě na jeho pokyny společnost zaplatila za některá právní stanoviska a studie advokátní kanceláři Toman Devátý. Část z nich se ovšem podle auditů ve firmě nenašla a zbytek byl prý pro podnik nepoužitelný.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský přichází na Úřad vlády ČR | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Mluvčí ČEPS Barbora Peterová Radiožurnálu potvrdila, že firma podala v minulých měsících trestní oznámení: „Na základě auditních zpráv byly ze strany ČEPS zahájeny důrazné kroky, které vedly k podání trestního oznámení na bývalého předsedu představenstva. Současné představenstvo společnosti postupovalo v souladu s péčí řádného hospodáře.“

ČEPS předčil odhady. Loni zvýšil zisk před zdaněním na víc než 2 miliardy

Číst článek

Faktury za 21 milionů

Na zakázky pro advokátní kancelář si firma udělala audit už loni, když Vladimír Tošovský po šesti letech z ČEPS odešel. Další prověrku si pak objednala u specialistů z Ernst & Young.

Oba audity došly k závěru, že některé výstupy právníků byly prý spíše „teoretická pojednání“ a „souhrny právní literatury“. K fakturám za 21 milionů korun se dokonce údajně materiály nenašly.

Vladimír Tošovský to však považuje za absurdní. „Ty právní služby byly ve prospěch společnosti. ČEPS je firma, která má obrat 17 miliard korun, působí na území celé ČR, má mezinárodní závazky a mezinárodní propojení. Takže třeba velký výpadek elektřiny, způsobený přetoky ze zahraničí, může způsobit obrovské národohospodářské škody. To všechno byly věci, u kterých jsem používal právní služby kanceláře nebo její právní podporu,“ vysvětlil Radiožurnálu.

Pochybnosti o práci kanceláře odmítá i její spolumajitel Petr Toman. „Já to považuju za velký nesmysl ze dvou důvodů. Za prvé veškeré naše výstupy byly zpracovány velmi kvalitně, za druhé jsme je předali klientovi oproti předávacímu protokolu. To, že je v tuto chvíli ČEPS nemá, mě mrzí, ale je to jejich problém, který si pravděpodobně sami způsobili,“ říká advokát.

Stránka za tisíce

Auditoři se ve své zprávě pozastavují i nad cenami služeb. ČEPS si podle nich nezajistil výhodnější hodinové sazby v soutěži s jinými kancelářemi a přeplácet měl i některé jednotlivé studie. Třeba u rozboru rizik vyplývajících ze zákona o církevních restitucích tak vyšla firmu jedna stránka na 176 tisíc korun.

Podle Tomana ale audit zřejmě nemá správné informace. „Také si nemyslím, že by tam bylo cokoliv v rozporu se smlouvou nebo s obvyklými zvyklostmi, tak jak standardně právní zastoupení probíhá,“ uvedl.

Jako další problém vidí nové vedení firmy i auditoři také některé vazby Tošovského a jeho syna na firmy, v nichž figuroval tehdejší ředitel advokátní kanceláře Toman Devátý, Jiří Mutafov nebo jeho syn.

Ač je Mutafov právník, začal podnikat rok po podpisu smluv kanceláře s ČEPS v energetice, stejně tak i jeho syn, který je auditorem. Měli například podíly ve firmě TVM Energy, kde figuroval i syn Tošovského. Společnost pak měla vazby na další firmu, která měla zakázky za desítky milionů od ČEPS.

„Auditoři se ve své zprávě pozastavují i nad cenami služeb. ČEPS si prý nezajistil výhodnější hodinové sazby v soutěži s jinými kancelářemi a přeplácel prý i některé jednotlivé studie. Třeba u rozboru rizik vyplývajících ze zákona o církevních restitucích tak vyšla firmu jedna stránka na 176 tisíc korun. “

Tošovský mladší ale říká, že o nějakém dalším propojení ani nevěděl a samo TVM s ČEPS nemělo nic společného. „Nedokážu si ani představit, že by to byla nějaká výhoda, jelikož firma TVM ani nevykazuje žádný zisk. A ty firmy, co TVM vlastní, jsou dlouhodobě ve ztrátě. Tak nevím, z čeho by se tam člověk mohl obohatit,“ říká Tošovský junior.

Problematické jsou podle auditu také vazby na montážní společnost Nionex. V posledních šesti letech od ČEPS firma získala zakázky za více než 180 milionů korun. Předloni se přitom jejím majitelem stal Jiří Mutafov mladší a od letošního roku je v jejím vedení i Tošovský junior. A v dozorčí radě v minulosti seděl člověk, který s Tošovským starším dříve podnikal. Podle auditorů to měl exšéf ČEPS nahlásit jako střet zájmů. K tomu ale podle Tošovského nebyl důvod. „Vždycky byla na zakázky ustanovena výběrová komise. Tu vedl někdo, kdo je zaměstnancem firmy, a do jejich rozhodování jsem nikdy nezasahoval,“ zdůraznil.

Pokus o diskreditaci

Vedení ČEPS podle mluvčí Peterové o vazbách bývalého šéfa dříve nevědělo. „Členové představenstva nebyli se zadáváním zakázek advokátní kanceláři ani s jejich plněním seznamováni, a proto se také nemohli dozvědět o potenciálním personálním napojení některých dalších dodavatelů na rodinné příslušníky tehdejšího předsedy představenstva. Věc šetří v současné době Policie České republiky, proto není možné ji dále blíže komentovat,“ uvedla.

Podle Jiřího Mutafova mladšího ale sám ČEPS už dříve zakázky Nionexu prověřoval, a to když firmu předloni koupil. Všechny byly podle auditu v pořádku, vysoutěžené cenou. Střet zájmů či neoprávněné výhody odmítá i Vladimír Tošovský mladší. V pozadí podle něj může být konkurenční boj velkých firem, které si specifický trh elektromontáží chrání, nebo i snaha znevěrohodnit jeho otce.

„Vzhledem k jeho odbornosti a že je teď volný, tak by se mohl někde objevit, třeba na nějakém zajímavém místě. Je to pokus o jeho diskreditaci v očích veřejnosti, aby se někde objevit nemohl,“ myslí si junior. Faktem je, že jméno Vladimíra Tošovského, který má zkušenosti i s vládní funkcí, se dříve objevilo v souvislosti s možnou výměnou šéfa polostátního ČEZu, o kterou v zákulisí usilovalo hnutí ANO. Proti ale vždy byli sociální demokraté. Tošovský byl ministrem průmyslu v úřednické vládě Jana Fischera.

Jana Klímová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme