Boj o dostavbu Temelína sleduje s napětím také ostravský těžký průmysl

Rozhodnutí Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který přerušil správní řízení o dostavbě temelínské elektrárny, zdaleka nesledují jen velcí investoři - tedy firmy, které chtějí tuto zakázku získat. Temelín může být doslova živou vodou pro český ocelářský průmysl. Zvláště pak v Ostravě, kde se na výsledek tendru čeká se značným napětím. O průmyslové budoucnosti v kraji zmítaném nezaměstnaností se mluví nejen mezi manažery.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prohlídky pro veřejnost v dolní oblasti Vítkovice a Hlubina v Ostravě | Foto: Filip Jandourek

„Dělám tady už 35 roků. Už mám věk takový, že mládí je fuč a důchod v nedohlednu,“ říká jeden z dělníků, který má strach o práci.

V hutním provozu odpracoval už mnoho let a i když má strach z toho, co přijde, opakuje to hlavní - průmysl je na celém Ostravsku totéž jako chleba. A neříká to sám.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ostravě natáčel redaktor Martin Knitl

„Průmysl určitě ano, to je jednoduché. Lidé tady potřebují práci, potřebují jíst. Pokud to nepůjde, tak všichni mladí půjdou pryč,“ doplňuje ho kolega.

Nejnovější dohoda mezi americkým Westinghousem a strojírenskými Vítkovicemi dokazuje chuť prosadit se právě v takových obřích zakázkách. Generální ředitel Westinghousu Danny Roderick si prohlédl vítkovické strojírenské haly podobně jako už dříve zástupci česko-ruského konsorcia.

„Potřebujeme dodavatele, kteří splňují kvalitativní požadavky, umějí vyrábět dobře a rychle a zároveň jsou místní. To znamená blízko samotné stavby. Prohlídka závodu ve Vítkovicích jasně ukázala, že tam nechybí ani chuť spolupracovat,“ podotýká Roderick.

V Ostravě jednají se všemi

Jan Světlík, šéf vítkovického holdingu, vychází z jednoduché matematiky. Ať už boj o dostavbu Temelína vyhraje kdokoli, Ostrava musí být slyšet a vidět. Proto jedná se všemi, aby měl jistotu, že zakázky budou. A zakázka rovná se jistota pracovního místa.

„Pokud do oceli nedáte obrovskou přidanou hodnotu, tak nejsme prodejní na světové trhu, protože nemáme tady vodu, neumíme to dopravovat, máme obrovské problémy s logistikou. V zásadě zbavovat se jakékoli špičkové strojírenské technologie by byla z pohledu současna i budoucna obrovská chyba. Chceme se bavit se všemi,“ vysvětluje Světlík.

I na dodavatelském trhu panuje velké napětí. Kdo by vyráběl například do primárního okruhu elektrárny a kdo „pouze" samotnou ocel ve vagonech. I když je to z Ostravy do Temelína téměř 400 kilometrů autem, panuje na severovýchodě republiky velké očekávání. Firmy zatím uzavírají dohody o spolupráci a věří, že dobře dopadnou.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme