Boj o miliardy z rozpočtu začal. Návrh ministerstva financí kritizují ministři ze všech stran

Desítky miliard korun navíc požadují ministerstva z rozpočtu pro příští rok. Nový ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO už řekl, že pokud má udržet dohodnutý schodek 50 miliard korun, nejsou požadavky reálné.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr financí Ivan Pilný (ANO) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Miliardy navíc požadují prakticky všechny resorty. Ministryni práce a sociálních věcí Michaele Marksové (ČSSD) chybí přes šest miliard mimo jiné na zvýšení mezd v sociálních službách a příspěvek na péči. Sociálnědemokratickému šéfovi resortu zdravotnictví Miloslavu Ludvíkovi prý scházejí miliardy čtyři, především na investice. Ministerstvo vnitra chce víc peněz na boj s terorismem a resort zahraničí například na ekonomickou diplomacii.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová z ANO s návrhem rozpočtu nesouhlasí. Z letošních 16 miliard by její rozpočet po započtení peněz z evropských fondů klesl na necelých pět. Miliardy navíc by chtěl i resort obrany a výhrady mají taky lidovci. Ministr zemědělství Marian Jurečka nesouhlasí s tím, že mu ministerstvo financí chce dát o čtyři miliardy méně než letos.

Babiš představil návrh rozpočtu. Počítá s růstem platů, důchodů i dávek

Číst článek

„Mně bohužel ten návrh připomíná takovou nedůstojnou hru, kterou s námi ministerstvo financí, bych řekl, hraje celé tři roky. Vždycky přijde s prvním návrhem rozpočtu, který je nižší než skutečnost z předchozího roku," stěžoval si Radiožurnálu Jurečka.

Jediný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) byl s rozpočtem spokojený. Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD uvedl, že požadavky všech resortů se pohybují v řádu desítek miliard korun.

Není šitý horkou jehlou, brání se Pilný

Rozpočet přitom musí podle premiéra zohlednit už schválené zákony, které se týkají navýšení důchodů i mezd a dalších opatření, která vláda prosadila.

Stávající návrh rozpočtu je tak podle něj potřeba upravit. „Musím říci, že ten návrh je do značné míry šitý horkou jehlou. Identifikovali jsme tam celou řadu problémů, otevřených otázek. Pro nás je v tuhle chvíli důležité, aby ten návrh, tak jak ho připravilo ministerstvo financí, byl přehodnocen, pokud jde o strukturu výdajů," řekl Sobotka.

Babišův návrh státního rozpočtu reaguje pouze na připravované a schválené zákony, tvrdí Sobotka

Číst článek

Nový ministr financí ale odmítl, že by byl návrh rozpočtu šitý horkou jehlou. Požadavky v řádu desítek miliard nepovažuje za reálné.

„Pokud se týká toho, že mě pasovali trochu do role kouzelníka, který má zajistit deficit rozpočtu 50 miliard, a jenom tři ministerstva mě tam narýsovala náklady navíc 33 miliard, tak předpokládám, že se asi spoléhají na to, že buď jsem kouzelník, anebo že máme státní tiskárnu cenin, tak si ty peníze vytiskneme. Jinou cestu z toho nevidím," řekl Pilný.

Ministr financí očekává, že začne s jednotlivými ministry jednat. Do Poslanecké sněmovny musí vláda rozpočet poslat do konce září. Návrh už zkritizoval šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. To, co ministerstvo předložilo, je podle něj výsledek neodpovědné, socialistické a populistické rozpočtové politiky.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme