Boje v Bagdádu tlačí ceny ropy dolů

Cena ropy opět reaguje na vývoj situace v Iráku. Spojenecká vojska v centru Bagdádu vrátila investorům víru v brzký konec války bez vážného poškození iráckých ropných zařízení. Cena proto klesla na nejnižší hodnotu od loňského listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ropný vrt | Zdroj: ČTK

Cena severomořské ropy Brent klesla o 1,07 dolaru na 23,61 dolaru za barel, kde nebyla od listopadu minulého roku. Barel americké lehké ropy dnes zlevnil o 1,19 dolaru na 27,43 dolaru. Světové ceny ropy za poslední měsíc klesly o 30 procent díky tomu, že zmizela předválečná nejistota. Nejhorší předpovědi trhu se přitom během konfliktu nenaplnily.

Spojenecká operace Irácká svoboda vstoupila 19. dne a zřejmě také do klíčové fáze války - do bitvy o metropoli Bagdád. Americké jednotky se zmocnily tří prezidentských paláců v centru Bagdádu. Očekává se, že pokud hlavní město padne, nebude potřeba bojovat o ropná pole.

Jak dodává Jiří Šťastný ze společnosti Kolosseum, na optimismu přidala i skončená stávka v Nigérii, která dvanáct dní blokovala významnou část světového trhu s ropou. "Svět je optimistický v tom, že ropy by měl být dostatek a navíc i zásoby se začaly díky poslednímu vývoji zvyšovat."

Přímý dopad na ceny benzínu u čerpacích v České republice zatím podle Šťastného brzdí oslabující česká koruna. "Nicméně i přesto bych očekával, že v nejbližších dnech může vést poslední vývoj k dalšímu zlevnění benzínu," soudí analytik.

Martin Hromádka, Eva Hanzlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme