Ubytovací portál Booking dostal od antimonopolního úřadu pokutu. Má zaplatit 8,3 milionu korun

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil portálu pro rezervaci ubytování Booking.com pokutu 8,3 milionu korun za uzavírání zakázaných dohod. Zajistily mu podle úřadu lepší ceny ubytování pro vlastní klienty v hotelech a dalších zařízeních nabízejících krátkodobé ubytování. Řekl to mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Pokuta podle něj zatím není pravomocná, firma může podat rozklad. Vyjádření společnosti zjišťujeme.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:02 18. 12. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zprostředkovatel a vyhledávač ubytování Booking.com blokuje možnost rezervace na Ruskem anektovaném Krymu.

Ilustrační foto | Zdroj: Fotobanka Smartmockups.com

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl po rozsáhlém šetření, ve kterém oslovil stovky hromadných ubytovacích zařízení. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad.

Booking.com začal blokovat ubytování pro turisty na Krymu, sankce už přitom platí čtyři roky

Číst článek

Booking.com podle zjištění úřadu v letech 2009 až 2015 uzavíral zakázané, takzvané vertikální dohody s poskytovateli krátkodobého ubytování. Dohody zajišťovaly online portálu lepší cenu i lepší dostupnost pokojů než ostatním rezervačním kanálům včetně samotných poskytovatelů.

Klient tak při využití služby Booking.com dostal nižší cenu, než když využil jiný způsob rezervace nebo kontaktoval hotel či penzion přímo, uvedl úřad. Tento postup úřadu potvrdily stovky ubytovacích zařízení v Česku, které v šetření oslovil.

Tímto chováním podle ÚOHS společnost Booking.com narušila hospodářskou soutěž na trhu zprostředkování online rezervace krátkodobého ubytování i na trhu poskytování krátkodobých ubytovacích služeb v České republice.

„Při výpočtu sankce Úřad zohlednil mimo jiné nižší typovou závažnost protisoutěžního jednání, dále délku trvání a větší počet souběžných deliktů a skutečnost, že společnost od jednání upustila ještě před zahájením správního řízení,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme