‚Poslal jsem je k čertu.' Nová kolekce Botas 66 se kvůli sporu s designéry v roce 2021 přejmenuje

Výroba legendárních botasek ani přes spory s designéry neskončí. Jen je obuvnická firma ze Skutče na Chrudimsku přejmenuje, od roku 2021 už nová kolekce nebude mít označení Botas 66. V pátek to řekl ředitel firmy Botas František Nestával.

Skuteč (Chrudimsko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obuvnická firma Botas letos slaví 70 let. (ilustrační foto) | Foto: Viktor Daněk | Zdroj: Český rozhlas

„Výrobu neskončíme. S ohledem na opatrnost nebudeme riskovat, že nás někdo bude popotahovat, tak i když je Botas 66 naše značka, tak ji od 2021 zařízneme a přijdeme s vlastní kolekcí, na které nebudou dvě šestky,“ řekl Nestával.

Deset milionů korun za boty. V Torontu se vydražily legendární tenisky Nike s vaflovou podrážkou

Číst článek

Společnost reaguje na spory s designéry Janem Klossem a Jakubem Koroušem, se kterými už před časem ukončila smlouvu. Kolekci botasek pro příští rok nepřipravují. Spory o autorství se věnoval ve čtvrtek Deník N.

„Předchozí ředitel s nimi uzavřel smlouvu, aniž by ji předložil majiteli a dozorčí radě. Pro Botas byla smlouva pekelná, nevýhodná. Celá léta jsem se ji snažil změnit. Jenže s nimi nebyla řeč. Spory došly tak daleko, že jsem je poslal k čertu,“ řekl Nestával.

Tehdy ještě studenti grafického designu začali spolupracovat s Botasem v roce 2008, na trh s firmou společně uvedli kolekci Botas 66 na sezonu 2009/2010. Proti rozhodnutí obuvnické společnosti se veřejně ohradili, s prodejem botasek skončí dva pražské obchody i e-shop, které provozuje firma Bod Bod Bod, v níž má jeden s designérů podíl.

„Celý projekt je naše srdeční záležitost a stále věříme v jeho obrovský mezinárodní potenciál. Současně je náročné opouštět prosperující podnikání, které jsme několik let budovali. Pokračovat za stávající situace však pro nás není možné,“ uvedl na webu Jan Kloss, spoluautor designu a spolumajitel obchodu.

Spory o autorství

Obuvnická firma podle něj lifestylové prvky Botas 66 kopíruje do sportovní obuvi, kterou firma také vyrábí, čímž oslabuje obchodní potenciál značky a popírá přínos designérů. Podle něj také spolu s Koroušem jako autoři návrhu pozdvihli pozapomenutou českou značku.

„Už několik let dochází ke sporům o autorství. Bez našeho vědomí byly dělané modely bot pod značkou Botas 66, které obcházely naše designérská práva,“ řekl Deníku N Jakub Korouš.

S výroky ředitel Botasu nesouhlasí. „Oni pořád všechno zpochybňujou. Myslí si, že vytvořili autorské dílo, které už ale existovalo. Boty vymysleli naši designéři, všechny šablony jsou naše. Oni boty oživili barevně. Postupně si začali nárokovat víc a víc,“ řekl Nestával.

Obuvnická firma Botas letos slaví 70 let. V roce 1949 začala fungovat ještě pod názvem Botana, vznikla sloučením menších znárodněných podniků ze Skutče a okolí. Obuv pod značkou Botas firma vyrábí od roku 1963, je zkratkou slov Bota a Skuteč. Botas 66 tvoří desetinu až pětinu výroby, většina produkce připadá na sportovní obuv, zaměřuje se na lední hokej, krasobruslení, lyžování, letní a halové sporty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme