Prodej aut v Británii loni zažil nejprudší pokles od roku 2009. Může za to brexit i nafta

Prodej nových osobních automobilů v Británii se v loňském roce snížil o více než pět procent na zhruba 2,54 milionu vozů. Zaznamenal tak nejprudší pokles od roku 2009. Vyplývá to podle agentury Reuters z předběžných údajů britského Svazu výrobců a prodejců aut SMMT. Letos navíc očekává další pokles prodeje, a to až o sedm procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výroba auta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Na britský automobilový trh má negativní dopad nejistota ohledně vládní politiky v oblasti naftových motorů a pokles spotřebitelské a podnikatelské důvěry po předloňském referendu o odchodu Británie z Evropské unie. Poptávka po naftových automobilech se loni propadla o 17 procent.

Automobilkám se daří. Letos u nás vyrobí rekordních 1,4 milionu vozidel

Číst článek

V samotném prosinci se prodej nových osobních automobilů v Británii propadl o téměř 14 procent a podle SMMT zůstanou podmínky na britském automobilovém trhu obtížné i v dalších měsících.

Britský automobilový průmysl má navíc obavy z nových cel na vývoz jeho produkce v případě, že se britské vládě nepodaří dosáhnout optimální dohody o brexitu. Hawes upozornil, že některé firmy čekají s rozhodnutími o investicích v Británii, než se vyjasní podmínky odchodu Británie z EU.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme