Více jak 70 britských podnikatelů žádá v otevřeném dopise referendum o dohodě o brexitu

Přes 70 britských obchodníků a podnikatelů dopisem ve vydání nedělníku The Sunday Times požaduje vypsání referenda o brexitové dohodě, kterou premiérka Theresa Mayová vyjedná s Evropskou unií. Signatáři varují před hospodářskými škodami v případě neřízeného či destruktivního brexitu.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci vystoupení Velké Británie z Evropské unie demonstrují před parlamentem v Londýně. | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

List byl zveřejněn před čtvrtečním spuštěním kampaně za druhé referendum s názvem Byznys pro lidové hlasování. Mayová v minulosti opakovaně prohlásila, že žádný nový plebiscit se konat nebude.

„Podnikatelská sféra dostala slib, že když země odhlasovala odchod, tak obchodování s EU bude pokračovat bez potíží,“ uvádí dopis. V něm podnikatelé konstatují, že jistota budoucích vztahů je potřebná, aby mohli investovat v dlouhodobém horizontu.

Zbývá dořešit pět procent, řekla Mayová k dohodě o brexitu. Stále ovšem není vyřešena otázka irské hranice

Číst článek

„I přes nejlepší úsilí premiérky návrhy, které projednávají vláda a Evropská komise, toto nesplňují a nejsou zdaleka ani tak dobré, jako je současná dohoda, kterou uvnitř EU máme,“ dodávají podnikatelé. Ti poukázali také na to, že nejistota posledních dvou let vedla k poklesu investic, což povede k chudnutí Británie.

Mayová nové referendum odmítá

Dopis podepsali mimo jiné někdejší šéf pojišťovny Lloyd’s of London John Nelson, bývalý šéf společnosti Marks & Spencer Paul Myners či zakladatelka portálu Lastminute.com Martha Foxová.

O dopise informovala už v sobotu televizní stanice Sky News. Ta přitom hovořila o více než 50 představitelích britské podnikatelské sféry.

Premiérka Theresa Mayová nicméně referendum o přijetí dohody zatím neplánuje. Ke konečným podmínkám se má ale vyjádřit parlament. Samotná dohoda je téměř hotová, zbývá dořešit hlavně budoucí režim na hranici Irské republiky a Severního Irska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme