‚Odstranění nejistoty.‘ Velká Británie a Jižní Korea podepíšou dohodu o pokračování obchodu po brexitu

Velká Británie ve čtvrtek podepíše s Jižní Koreou dohodu o „kontinuitě“ obchodu, která umožní podnikům obou zemí volně obchodovat i po odchodu Británie z Evropské unie. Informoval o tom zpravodajský server BBC. Dohoda, kterou podpisem potvrdí ministryně obchodu obou zemí Liz Trussová a Ju Mjong-hi, je zhruba v souladu s podmínkami stávající dohody o volném obchodu mezi Jižní Koreou a EU.

Londýn / Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obchod mezi Velkou Británií a Jižní Koreou bude pokračovat i po brexitu | Foto: Tim Walker | Zdroj: Flickr | CC BY 2.0,©

Hodnota vzájemného obchodu Británie a Jižní Koreje v loňském roce činila 14,6 miliardy liber (411,4 miliardy Kč).

Johnsonova schůzka s Merkelovou. Premiér chce brexit s dohodou, ale také zrušení irské pojistky

Číst článek

V červnu obě země uzavřely předběžnou dohodu o volném obchodu, která byla prvním pobrexitovým ujednáním Londýna s některou z asijských zemí.

„Mou prioritou je zajistit, aby britské podniky byly k 31. říjnu plně připraveny na brexit a k obchodování,“ uvedla britská ministryně Trussová. „Dohoda odstraní velkou brexitovou nejistotu z hospodářského partnerství mezi oběma zeměmi,“ dodala její jihokorejská kolegyně Ju.

Jižní Korea je globálním lídrem ve sféře elektroniky, ocelářského a automobilového průmyslu. Její vývoz do Británie loni dosáhl 5,2 miliardy liber. Čtvrtá největší asijská ekonomika vyváží do Británie převážně automobily a lodě, zatímco dováží ropu, automobily a whisky.

Jako člen EU je Británie účastníkem 40 obchodních dohod mezi unií a jejími partnery. Pokud z EU odejde bez dohody, přestane být okamžitě také účastníkem těchto dohod, což může narušit asi 11 procent britského obchodu, upozornila už dříve BBC.

Dosud si Británie zajistila dohody o pokračování obchodování i po brexitu se 13 státy a územími. Jsou mezi nimi Izrael, Norsko, Island, Švýcarsko nebo Chile.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme