Obchody před Vánocemi hledají brigádníky. Zájemců je málo, požadavky na uchazeče klesají

Zájem o brigádníky ze strany firem, které potřebují zvládnout předvánoční nápor, je ještě vyšší než před rokem. Platy brigádníků stouply až o deset procent. Největší poptávka je po asistentech prodeje, pokladních, skladnících, kurýrech či hosteskách, vyplývá z ankety mezi personálními agenturami.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zájem o brigádníky před Vánocemi roste. | Foto: Alyibel Colmenares | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Poptávka je i po stálých zaměstnancích. „Zájem o brigádníky je ze strany firem velký, větší než loni. A platí to nejen pro brigádníky, ale plošně pro lidi do obchodů, protože nedostatek lidí je velký a dlouhodobý,“ řekla ředitelka marketingu Grafton Recruitment Jitka Součková. Obchody a sklady hledající v předvánočním období pracovní síly snižují podle ní na minimum požadavky na uchazeče, roli už například vůbec nehraje vzdělání.

Přehled tisku: příliš alkoholu v těhotenství, odložená kontrola komína i poptávka po brigádnících

Číst článek

Největší poptávka po brigádnících každoročně vzniká v logistických centrech elektronických e-shopů, uvedl manažer Manpower Group Jiří Halbrštát. Jde tedy zejména skladníky a expedienty, pracovníky balicích linek či kurýry.

Mzdy rostou

Brigádníci jsou vítáni také v maloobchodech, které se snaží ustát předvánoční nápor zákazníků. „Značnou poptávku monitorujeme i v zákaznickém servisu, kde jsou velmi žádaní telefonní konzultanti či asistenti prodeje. S tím souvisí i nabídka pozic prodavačů ve stáncích na vánočních trzích a hostesek či promotérů na akcích v nákupních centrech,“ dodal.

Mzdy u obchodníků rostou na těchto pozicích obdobným tempem jako v roce minulém. Nárůst je v rozmezí pět až osm procent, upozornila ředitelka divize Hays Response Lenka Pešková.

‚Investice do budoucnosti.‘ Firmy kvůli nedostatku zaměstnanců lákají studenty na placené stáže

Číst článek

Hodinová mzda se pohybuje kolem 110 až 140 korun za hodinu. U administrativních pozic je nárůst o něco výraznější, o deset až 15 procent. Průměrné hodinové mzdy se pohybují kolem 130 až 180 Kč v závislosti na požadavcích a rozsahu zodpovědností na dané pozici.

Čechy jsou podle Halbrštáta k brigádníkům o něco štědřejší než Morava a Slezsko. Mzdy se tu pohybují v průměru v rozmezí 120 až 130 Kč za hodinu. V Praze a okolí zaznamenal roční růst průměrné mzdy brigádníka ze 130 na 150 Kč za hodinu. Není však výjimkou, že kvalifikovaný zaměstnanec získá mzdu výrazně vyšší než 200 Kč za hodinu.

Na Moravě si brigádník v průměru vydělá cca 120 Kč za hodinu a Slezsko nabízí průměrnou hodinovou mzdu 100 až 110 Kč.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme