Británie dá 50 miliard liber na záchranu bank

Záchranný plán pro britské banky oznámila tamní vláda. počítá s jejich částečným zestátněním. Britské banky se v posledních dnech ocitly pod sílícím tlakem, odmítají si vzájemně půjčovat peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn | Foto: Fotobanka stock.xchng

Balíček opatření na záchranu britských bank zahrnuje v první řadě uvolnění nejméně 50 miliard liber, které banky v potížích mohou čerpat za konkrétních podmínek. Tato pomoc se vztahuje na osm hlavních britských bank, ale jiné banky se mohou k programu připojit.

Oplátkou za poskytnutí peněz ze státního rozpočtu dostane vláda preferenční akcie v bankách, jež pomoci využijí. Ministr financí Alistair Darling řekl, že očekává vrácení peněz do tří let.

Podle informace BBC je mezi podmínkami poskytování peněz zachraňovaným bankám omezení příjmů jejich vedoucích pracovníků a dividend akcionářů. Stínový ministr financí George Osborne řekl, že konzervativci tento plán podporují.

Premiér Gordon Brown od plánu očekává obnovení důvěry ve finanční systém: "Musíme být spokojeni s tím, čeho se dosáhlo v dohodě s bankami - týká se to omezení odměn manažerům, vyplácení dividend a zdokonalení dohledu."

Jitka Malá, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme