Britové bouřlivě diskutují o postoji premiéra k EU

Británie by se namísto Evropské unie měla stát členem Severoamerické dohody o volném obchodu. I takové reakce vzbudilo rozhodnutí britského premiéra Davida Camerona postavit se proti těsnějšímu propojení Unie, které na pátečním summitu prosadili Němci a Francouzi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Cameron

David Cameron | Zdroj: Reuters

Od té doby se o postoji Camerona v Británii bouřlivě diskutuje. A zatím v ekonomicky zaměřených médiích převládá názor, že na snahu izolovat se Londýn doplatí.

Vedoucí ústavu financí na brněnské Mendelově univerzitě Lubor Lacina ve Světě o desáté označil za přehnanou reakci některých ekonomických médií, že Británie přišla o místo u stolu, kde se rozhoduje o budoucnosti Evropy. „Británie stále má své zástupce v Evropské radě, v Radě Evropské unie i Evropském parlamentu. Spíše jde o symbolické tvrzení, ale nemyslím si, že by Británie ztratila kontrolu nad rozhodováním v EU.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí ústavu financí na brněnské Mendelově univerzitě Lubor Lacina ve Světě o desáté

Cameron se snažil ochránit londýnské finanční centrum. Pokud se ale Británie odštěpí od Evropy, City bude trpět víc než by trpělo kvůli regulaci, tvrdí někteří experti. „Také toto je přehnané tvrzení, protože finanční trhy neberou londýnskou City jako součást EU, berou ji jako jedno z center finančních trhů,“ poznamenal Lacina.

Clyde Prestowitz ve Foreign Policy navrhuje, že by Británie mohla být členem severoamerické zóny volného obchodu. To však Lubor Lacina považuje spíše za žert:

„Samozřejmě, že Británie má dlouhodobě zájem na spolupráci s anglicky mluvícím zeměmi. Má dlouhodobě vyšší podíl obchodu a kapitálových toků se zeměmi jako je USA nebo Kanada. Ale na druhou stranu dnes Británie účastí ve Světové obchodní organizaci čerpá de facto všechny výhody, které jsou spojeny s existencí Severoamerické dohody o volném obchodu.“

Lacina také zdůraznil, že pozice České republiky je výrazně jiná než Británie. „Česká republika zatím jednoznačně čerpá především výhody ze zapojení do evropského prostoru po roce 1989.“


Milan Kopp, Roman Chlupatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme