Britové chtějí prodejem státního majetku snížit rozpočtový deficit

Britská vláda našla nový způsob, jak zalepit díry ve státním rozpočtu. Bude privatizovat státní majetek za 16 miliard liber, v přepočtu asi 442 miliard korun. To je mimochodem asi trojnásobek schodku českého státního rozpočtu na příští rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gordon Brown | Foto: The Council of the European Union

"V příštích dvou letech prodáme majetek za 16 miliard liber. Na prodej nabídneme podíl v železničním spojení s Evropou pod Lamanšským průlivem, silniční most a tunel na okraji Londýna v Dartfordu, sázkovou splečnost Tote a třetinový britský podíl na uranovém konsorciu Urenco," vyjmenoval část z nabízeného majetku britský premiér Gordon Brown.

Jak řekl Rádiu Česko britský spolupracovník Ivan Kytka, tato privatizace by ale měla zacelit jen malou část rozpočtové díry. "Britský schodek je totiž v současné době 175 miliard liber, asi 12 procent HDP. A prodej bude rozložen do dvou, tří a možná až čtyř let. Příspěvek k zalepení ,díry' tedy nebude tak podstatný, jak by se zachráncům státního rozpočtu mohlo zdát," uvedl.

Nicméně dobrou zprávou pro britské daňové poplatníky je podle něj to, že zamýšlený prodej vyvolal jistý audit všech britských státních statků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britská vláda chce privatizací státního majetku snížit rozpočtový schodek. Téma pro londýnského spolupracovníka ČRo Ivana Kytku na Rádiu Česko.

"Tedy těch, které jsou ve správě britské vlády či místních úřadů a to číslo činí asi 220 - 250 miliard liber, což je stále více než je současný schodek státního rozpočtu. Britové tedy v jistém slova smyslu nežijí tak úplně na dluh," uvedl Kytka.

Mezi majetky určenými k privatizaci je řada strategicky významných objektů - například třetinový podíl na strategickém evropském uranovém konsorciu Urenco.

"Celý sektor jaderné energetiky je v Británii velice přísně regulován. Nehraje tedy roli, zda je majitelem třetinového podílu stát či soukromé konsorcium. Jak vláda, tak soukromý vlastník, musí dodržovat velice přísné předpisy," vysvětlil Kytka.

Se záměrem privatizovat státní majetek pode zpravodaje souhlasí i šéf konzervativců David Cameron, který by měl Browna podle průzkumů po červnových volbách v Downing Street vystřídat.

Tomáš Pavlíček, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme