Britská vláda zveřejní nejradikálnější škrty za poslední roky

Britský ministr financí George Osborne zveřejní odpoledne plán škrtů ve vládních výdajích. Koaliční váda konzervativců a liberálních demokratů je odhodlaná výrazně ušetřit na výdajích a snížit tím schodek i zadlužení. Opozičním labouristům se její úsporný plán nelíbí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský parlament | Foto: Corel GALLERY

Podle předběžných odhadů vláda hodlá provést škrty ve veřejném sektoru v hodnotě 83 miliard liber. Každé ministerstvo má ušetřit zhruba čtvrtinu svých rozpočtových výdajů.

Šetřit by se nemělo jenom na zdravotnictví a zahraniční pomoci. Levicová opozice kritizuje vládní úsporný záměr, o kterém ministři vyjednávali několik měsíců. Premiér David Cameron škrty v rozpočtu hájil v televizi BBC:

„Tenhle cíl není snadný. Nečekám, že jeho plnění přivítají lidé v ulicích s nadšením. Ale musíme ho realizovat. Protože pokud bychom nedělali nic s naším deficitem a dluhy, vydali bychom se na známou cestu zemí, které čelí růstu úrokových sazeb a skutečně závažným problémům.“

Novinové titulky britských listů dnes upozorňují, že každý desátý pracovník ve veřejném sektoru přijde o místo. Někteří komentátoři kladou zprávu o radikálních britských škrtech do kontextu situace ve Francii, kde kvůli návrhům na zvýšení důchodového věku o dva roky řádí stávky a nepokoje, zatímco ve Spojeném království, kde je důchodový věk mužů 65 let, je naprostý klid.


Britové návrhy rozpočtových škrtů sice nevítají s nadšením, ale ve velké většině případů nutnost drakonických úsporných opatření chápou.

Milan Kocourek, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme