Britské referendum posílilo libru. Průzkumy totiž naznačují, že Británie zůstane v Unii

Blížící se Britské referendum o vystoupení Británie z Evropské unie řádně hýbe s trhy. Například britská libra dnes výrazně posílila poté, co průzkumy veřejného mínění naznačily možnou převahu zastánců členství země v Unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peníze, měna, britská libra, britské libry (ilustrační foto) | Foto: Anna Kottová | Zdroj: Český rozhlas

Britská libra dnes posílila na třítýdenní maximum vůči americkému dolaru. Už včera posílila nejrychleji za posledních sedm let, kdy si k dolaru přidala přes 2 procenta. Na náznak, že by referendum mohlo skončit setrváním Británie v Unii, reagovaly také akciové trhy, které mírně posilovaly.

Vystoupení Británie z Unie by mohlo znamenat značné výkyvy na devizovém trhu. Libra by mohla prudce oslabit, reagovaly by i akciové trhy.

Podle ředitele Saxo Bank ČR Pavla Drahotského by to ale nemuselo být nijak dramatické. Zejména proto, že nepůjde o žádné překvapení.

„Okamžitý pokles trhů bude řekněme někde v intervalu 5 procent. Víme o tom, že Bank of England je připravena poskytnout na trh likviditu,“ popisuje Drahotský. Dodal k tomu, že případný odchod by nebyl okamžitý, nějakou dobu by trval.

Pokud by oslabovalo euro, mohlo by to tlačit na posilování koruny. Mohlo by ale také dojít k silné averzi vůči riziku, která není nakloněna menším a méně likvidním měnám jako je koruna.

„Vzhledem k tomu, že máme funkční Českou národní banku, která intervenuje, tak to spíše bude o vztahu eura a dolaru. Od toho se bude odvíjet i česká koruna. Na ni samotnou bude vliv naprosto marginální,“ přidává Drahotský.

Průzkum pro ČRo: Odchod Británie z EU si nepřejí téměř dvě třetiny Čechů

Číst článek

Jestliže by rostla nervozita, dalo by se očekávat zdražování drahých kovů, a to zejména proto, že by rostl zájem o stříbro a zlato. Během několika týdnů by mohla cena zlata překonat 1 400 dolarů za troyskou unci.

Obchodní ředitel Golden Gate Pavel Ryba se kloní spíše ke scénáři, že Británie v Unii zůstane.

„Pokud by Británie setrvala, čemuž dáváme větší pravděpodobnost, tak cena zlata v dolarech může mírně klesat. Ale korunový investor, tedy investor z České republiky, to mnoho nepocítí,“ vysvětluje.

„Začalo by posilovat euro. A koruna, která je svázána s eurem, bude tlačit korunovou cenu výš. Takže když nevystoupí Británie z Evropské unie, významnou korekci na zlatě český investor nejspíš nepocítí.“

Případný brexit by ale pocítily české podniky. Podle aktuálního průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků by se to negativně dotklo více než 40 procent malých a středních exportérů.

Británie se přitom podle údajů asociace za první čtyři měsíce letošního roku dostala mezi tři nejvýznamnější destinace českých vývozců.

K otázce brexitu a jeho možných dopadů proběhne dnes od 17 hodin v budově Českého rozhlasu veřejná debata.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme