Britské zbrojovce BAE Systems hrozí obvinění z korupce

Britský protikorupční úřad (SFO) hodlá žalovat zbrojařský koncern BAE Systems. Důvodem je údajné podplácení činitelů čtyř zemí včetně České republiky ve snaze získat je pro lukrativní zakázky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saab J-39 Gripen na letišti | Foto: SAAB-BAE Systems

Sága spojená s vyšetřováním údajné korupce britské zbrojovky BAE Systems při získávání zakázek v zahraničí, včetně leasingu čtrnácti stíhacích letadel Jas-39 Gripen České republice, dnes nabrala další obrat.

Britský protikorupční úřad oznámil, že požádal nejvyšší státní zástupkyni Spojeného království o postoupení celé kauzy soudu, jenž by měl rozhodnout, zda firma při obchodních jednáních v Česku, Rumunsku, Jižní Africe a Tanzanii porušila zákon.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britské zbrojovce BAE Systems hrozí obvinění z korupce

Vyšetřování trvalo déle než pět let a rozhodnutí předat celou záležitost soudu přišlo poté, kdy vedení firmy odmítlo zaplatit pokutu ve výši až jedné miliardy liber za údajné pochybné praktiky.

Mluvčí SFO včera potvrdil, že úřad během vyšetřování úzce spolupracoval s Českou republikou. Značnou pozornost věnovala kauze také britská média, především investigativní tým deníku Guardian, který právě českou stopu podrobně sledoval.

Na konci vyšetřování ale nebyli novináři schopni přinést žádné konkrétní důkazy, které by podezření mohly potvrdit. Veškeré stopy mířící do České republiky končily ve Švýcarsku na bankovních kontech rakouského lobbisty Alfonse Mensdorff-Pouillyho, který pomáhal BAE Systems leasing s českou stranou zprostředkovat.

Vláda už jedno vyšetřování BAE Systems zastavila

Dnešní oznámení není první vážnou kolizí BAE Systems a protikorupčního úřadu. Britská vláda už jednou nad největší evropskou zbrojovkou podržela ochrannou ruku, když tehdejší premiér Tony Blair zastavil vyšetřování úplatků v souvislosti s velkou zbrojní zakázkou pro Saúdskou Arábii.

Blair to zdůvodňoval tím, že by Saúdská Arábie v případě zahájení stíhání přestala Británii dodávat citlivé zpravodajské informace o činnosti Al-Káidy na Blízkém východě. Rozhodnutí vyvolalo velkou nevoli mezi opozičnímu stranami.

Tentokrát nejsou ve hře tak výsostné britské zájmy, i když BAE Systems je největší strojírenskou firmou ve Velké Británii a zaměstnává desetitisíce lidí. Pokud by se kauza dostala před soud, mělo by to nepochybně vliv na její obchodní jméno a další zakázky.

Firma čelí obvinění i v USA

BAE Systems čelí ovšem také obvinění ve Spojených státech. Šlo právě o zmíněnou zakázku ze Saúdské Arábie, která byla podepsána už v polovině 80. let za vlády premiérky Margaret Thatcherové a týkala se dodávky stovky nadzvukových letounů v hodnotě 43 miliard liber.

Od samého počátku existovalo podezření, že součástí zakázky bylo vytvoření černého fondu, kam proudily peníze, z kterých měla mít prospěch saúdská královská rodina. Část těchto peněz šla přes konta v amerických bankách.

Zatímco Británie vyšetřování zastavila, americké ministerstvo spravedlnosti případ znovu otevřelo, zčásti proto, že BAE Systems jsou obchodně velmi aktivní i v USA, a zčásti také proto, že Američané považují Brity ve zbrojním průmyslu za konkurenty.

Pokud britský soud prokáže, že BAE Systems při sjednávání inkriminovaných zakázek porušila zákon o boji proti korupci z roku 2001, potvrdí nejspíš vysokou pokutu v řádech stamilionů liber. Vedení firmy už se totiž vyměnilo a nepůjde tak o trestněprávní stíhání, ale o stíhání podle obchodního zákoníku.

Martin Hromádka, Ivan Kytka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme