Brno koupilo většinový podíl v tamní veletržní společnosti. Za 61 procent akcií dá 225 milionů

Brno se příští rok stane většinovým vlastníkem tamních veletrhů. Smlouvy dnes podepsal primátor a vedení německé firmy Messe Düsseldorf. Za 61 procent akcií město zaplatí bezmála čtvrt miliardy korun. Hlavním cílem samosprávy je zachování výstavnické tradice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

53. mezinárodní strojírenský veletrh v Brně | Foto: Filip Jandourek

Brno od Messe Düsseldorf získalo 61 procent akcií, které přidalo ke svým původním 34 procentům. Zaplatí za ně 8,3 milionu eur, tedy asi 225 milionů korun.

Součástí je také podřízená půjčka, kterou musí německé straně splatit Veletrhy a činí 13,7 milionu eur, tedy 370 milionů korun.

Smlouvu dnes podepsali brněnský primátor Petr Vokřál z hnutí ANO, předseda představenstva Messe Düsseldorf Helmut Winkler a jednatel Bernhard Stempfle.

K podpisu mohlo město přistoupit díky hlasování zastupitelstva, které minulý týden schválilo znění smluv.

„Jsem rád, že se takové podmínky podařilo dohodnout. Díky dobré práci firmy a dobré pověsti je Brno už řadu let vnímáno jako veletržní město,“ řekl Vokřál.

Podle generálního ředitele firmy Jiřího Kuliše jsou veletrhy v Brně v dobré kondici:

„Techagro je v podstatě vyprodané, nemáme plochy. Je to příjemná situace, kdy poptávka převyšuje nabídku. Stejně tak to cítíme u strojírenského veletrhu, že firmy mají zájem ukazovat nové větší stroje a chtějí větší plochy. Je to pro nás dobrá zpráva pro příští rok.“

S Němci budou Veletrhy dále spolupracovat

Pět procent akcií ještě patří minoritním akcionářům. Město zatím neplánuje, že by tento stav měnilo.

Düsseldorfské angažmá končí v Brně po 17 letech. Firmy ale budou dál spolupracovat.

„Uzavřeli jsme nové smlouvy a některé jsme prodloužili. Budeme například využívat Veletrhy jako zástupce pro Českou republiku. Společnost bude také zajišťovat stavbu veletržních stánků v Düsseldorfu, tato smlouva je prodloužená až do roku 2021,“ uvedl Stempfle.

Němci se rozhodli k prodeji podle Stempfleho kvůli tomu, že pro ně bylo náročné spravovat z Düsseldorfu velký a navíc částečně památkově chráněný areál:

„Brno jej bude lépe obhospodařovat. My se chceme více angažovat v rozvojových zemích, jako je Indie, Čína či jižní Amerika.“

První jednání byla již před několika lety. Předchozí vedení města však váhalo, jak by mělo dál postupovat.

‚Vlastnictví Veletrhů je pro Brno klíčové‘

Podle Vokřála je společnost zdravá a není důvod se obávat o její budoucnost. Nejpozději za osm let by měly být úvěry splacené. Od roku 2012 společnost hospodaří se ziskem, za poslední roky umořila téměř 500 milionů korun, zbývá splatit ještě 800 milionů.

Vlastnictví v rukou města má podle Vokřála klíčový vliv na Brno: „Je to jedna z hlavních branží, která drží ekonomiku města. Je na ni napojena terciární sféra.“

Již dříve Vokřál zmínil, že město se bude snažit o stavbu tramvajové smyčky u vozovny v Pisárkách, která by pomohla lépe obsloužit severozápad města. Na pozemcích Veletrhů se má také stavět hasičská stanice. Dále se má areál více otevřít veřejnosti a kulturním či sportovním akcím.

ČTK, Tomáš Jelen Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme