Brusel chystá opatření k podpoře evropského průmyslu

Evropská komise se chystá podpořit evropský průmysl. Podrobnosti podle agentury Dow Jones zveřejní EK do konce tohoto týdne. Cílem souboru opatření je zajistit konkurenceschopnost evropských výrobců na mezinárodních trzích po globální krizi. Jak agentura dodává, celoevropská průmyslová strategie by mimo jiné měla firmám ze zemí unie zaručit bezproblémový přístup k financím a surovinám.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská komise | Foto: Pavel Novák

„Co se týče podpory evropského průmyslu už není za pět dvanáct, ale pět minut po dvanácté. Evropský průmysl v konkurenci Číny, Indie a dalších zemí má velice těžkou pozici. Jeho podíl na HDP je přitom obrovský. Domnívám se, že evropský průmysl a výrobní sféra tu koordinovanou podporu nutně potřebuje,“ řekl k tomu na Rádiu Česko ředitel CEBRE, agentury zastupující české průmyslníky, Michal Kadera.

Pokud má být iniciativa na podporu evropského průmyslu úspěšná, musí podle něj splnit celou řadu podmínek. Jednou z nich je nastavení jasného právního rámce fungování pro evropský průmysl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podpoře evropského průmyslu jsme na Rádiu Česko hovořili s ředitelem CEBRE, agentury zastupující české průmyslníky, Michalem Kaderou.

„Další podmínkou bude třeba přístup k nerostným surovinám, další pak uchopení inovací za správný konec, protože stále ještě 80 procent inovací proudí do výrobní sféry. Ale musí se také týkat postavení Evropy na globálním trhu stejně tak, jako vycházet ze sektorových iniciativ, které pro evropský průmysl už byly přijaty,“ dodal.

Podle informací listu Financial Times chce Brusel napříště zajistit jednodušší přístup k financování nejen pro velké projekty a společnosti, ale i pro malé firmy. To je podle Kadery dobrá cesta.

„Evropská komise hodlá svolat takzvané finanční fórum pro malé a střední podniky a zároveň v dalším programovacím období – v letech 2014 až 2020 - plánuje vytvořit nový finanční nástroj na podporu malých a středních podniků,“ doplnil.

V ČR by chystaná podpora mohla podle něj pomoci u tradičních oborů. „Protože když se podíváme na úspěchy našich IT firem či našich telekomunikačních firem, i na globálním trhu fungují podstatně lépe než průmysl, který nutnou podporu potřebuje,“ uvedl.

„Takže velice oceňujeme, že v iniciativě se používá termín výroba, výrobní řetězec. To znamená, že je tam zaměření na ten klasický český průmysl nejen český průmysl,“ dodal Kadera na Rádiu Česko.

Tomáš Pavlíček, Roman Chlupatý, Katka Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme