Brusel uvolnil tok peněz z fondu Phare na projekty v Česku

Česko od zítřka znovu začne dostávat peníze z předvstupního fondu Phare. Evropská komise totiž po čtyřech měsících odvolala zmrazení těchto plateb kvůli chybám při jejich schvalování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

koruny a eura | Foto: Jan Rosenauer

Česká republika nesměla od počátku srpna vypisovat nová výběrová řízení na projekty z Phare, ani přidělovat nové peníze. Evropská komise to tehdy zdůvodnila nedostatkem technických a organizačních opatření při zavádění systému EDIS.

Odborníci již dříve uvedli, že Česká republika nejspíš nedokázala v některých případech oddělit výběr projektů, převod peněz i další finanční toky, aby nemohlo dojít ke korupci. Komise proto zablokovala čerpání asi 120 milionů eur z peněz vyčleněných na projekty v Česku v roce 2003 a částečně ještě v roce 2002.

Nyní jsou ale podle závěru komise chyby napraveny a obnovení plateb nic nebrání. Komise přijala vysvětlení a ujištění české strany, že nový systém EDIS u nás již funguje. Tímto systémem byla převedena odpovědnost za všechny kroky od výběru projektů po výplaty peněz na české orgány. Komise bude provádět pouze následnou kontrolu.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme