Bruselské aerolinky fungují omezeně, denně přicházejí o 5 milionů eur

Belgické aerolinky Brussels Airlines musely kvůli nedávným teroristickým útokům výrazně omezit provoz. Denně je to stojí 5 milionů eur, v přepočtu více než 130 milionů korun. Ekonomické ztráty pociťují i obchodníci v centru města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zaměstnanci Brussels Airlines čekají na cestující na letišti Zaventem, které se po teroristických útocích částečně otevřelo 3. dubna | Zdroj: Reuters

Bruselským aerolinkám se sice už celkem brzy uleví, protože od soboty budou moci opět vzlétat na všech svých linkách z bruselského letiště Zaventem, na kterém se 22. března odpálil sebevražedný atentátník.

Ne všechny aerolinky ale budou mít takové štěstí, protože místní letiště, které je významným mezinárodním centrem letecké dopravy, dokáže zvládnout operovat jen na 20 procent své dřívější kapacity.

Jak velké ekonomické ztráty teroristé Belgii způsobili, se dá jen těžko říct, budou ale obrovské. Záhy po útocích se objevil odhad, že to bude asi 400 milionů eur, tedy více než 10 miliard korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ekonomických dopadech teroristických útoků v Bruselu mluvil zpravodaj Ondřej Houska

Evidentní je, že atentáty velmi poškodily i tržby místních podnikatelů. „Bude to katastrofa. Během příštích tří čtyř měsíců skoro nikdo nepřijde. A přitom musíme dál platit nájem, platy zaměstnancům a tak dále,“ stěžuje si majitel jednoho z obchodů v centru.

Turisté pobyty v Bruselu a Belgii obecně ruší. Po listopadových teroristických útocích v Paříži nedávno starostka města osobně letěla do Japonska přesvědčovat tamní obyvatele, aby opět začali do hlavního města Francie jezdit, protože rezervace zájezdů poklesly o desítky procent a nezdá se, že by se turisté vraceli. Něco podobného s velkou pravděpodobností čeká i Brusel.

Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme