Bude mít nález mezinárodního soudu o regulaci nájemného dopad i u nás?

Za poškozování majitelů domů označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku způsob, kterým polská vláda omezuje růst nájemného. Podle verdiktu by Polsko mělo do půl roku změnit regulaci činží tak, aby na ní vlastníci nemovitostí neprodělávali.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bytový dům

Bytový dům | Foto: Jan Rosenauer

Šéf brněnské pobočky Občanského sdružení majitelů domů Petr Doležal říká, že vyhraná pře pravděpodobně pobídne české majitele realit k podobnému kroku. Český stát přitom podle něj nerespektuje už čtyři podobné nálezy Ústavního soudu: "Já jsem přesvědčen, že náš stát měl už dostatek času, aby se postavil k obdobným nálezům našeho Ústavního soudu. A jelikož je ignoroval celou dobu, tak se domnívám, že se jinak nepostaví k nálezu sudu ve Štrasburku. Čeští majitelé zřejmě čekali na to, jak dopadne tento případ, a protože dopadl pozitivně, tak je pravděpodobné, že se mnozí majitelé do Štrasburku obrátí."

Doležal dodává, že třicet tisíc majitelů domů ročně přichází až o pět miliard korun, které by mohli od státu v případě pozitivního verdiktu štrasburského soudu po státu požadovat. Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek se ale neobává, že by majitelé domů hromadně žalovali český stát o zmiňovaných pět miliard korun.

Hodlá proto rychle připravit zákon o nájemném, který by měl stávající problém vyřešit v horizontu několika příštích let. "Já si vůbec nechávám analyzovat to, k čemu vlastně ve Štrasburku došlo. Ta interpretace nemusí být zdaleka přesná. Jinak se ukazuje, že je správná cesta, kterou jsem nastoupil, to znamená rychle připravit zákon o nájemném," poznamenal Paroubek.

Milan Kopp, Jan Hrbáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme