Budvar kvůli brexitu neočekává dlouhodobý pokles prodejů, vyjednal si zvláštní celní režim

Budějovický Budvar si kvůli brexitu vyjednal zvláštní celní režim. Dceřiná společnost pivovaru ve Velké Británii navyšuje zásoby ve skladech, aby těsně po odchodu země z EU nebyly ohrožené dodávky zákazníkům. Koncern Bosch odhaduje, že po brexitu mu stoupnou celosvětově náklady ročně o desítky milionů eur, uvedli mluvčí Budvaru Petr Samec a mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo Budějovický Budvar

Přes 90 procent Budvaru prodaného ve Velké Británii tvoří světlý ležák. Letos by tam mohl pivovar prodat až o deset procent víc piva než loni. Ilustrační foto | Zdroj: Profimedia

Budvar vyváží do Velké Británie asi čtyři procenta produkce, přičemž loni uvařil 1,602 milionu hektolitrů piva.

Pivovar si kvůli brexitu vyjednal speciální celní režim, při kterém by se veškeré jeho pivo celně odbavovalo až ve skladu v anglickém vnitrozemí, a tím by se Budvar vyhnul zdržení na hranicích. Velkou výhodou je podle Samce dceřiná společnost Budvaru ve Velké Británii, která situaci monitoruje a již zvyšuje skladové zásoby, aby po brexitu měli zákazníci potřebné dodávky.

Johnson odmítl vypsání nového skotského referenda. Slíbil, že Británie bude dělat věci lépe

Číst článek

Podle Samce mohou nastat problémy v logistice, clech a daních. Zvýšit se může i administrativa dovozu jako registrace zboží či certifikáty.

„Dlouhodobě bude také důležitý vývoj kurzu libry, který může mít vliv na naši profitabilitu na britském trhu. Z našeho pohledu je nejrizikovější tankové pivo. To má trvanlivost pouze 21 dnů a v krajním případě by dlouhé zdržení na hranicích mohlo jeho vývoz zcela znemožnit. Nicméně neočekáváme, že taková situace nastane. Pokud by hranice byly kvůli dlouhým frontám zcela neprůjezdné, nahradíme tankové pivo sudovým pivem, které má delší trvanlivost,“ řekl mluvčí.

Přes 90 procent Budvaru prodaného ve Velké Británii tvoří světlý ležák. Letos by tam mohl pivovar prodat až o deset procent víc piva než loni. Prodej sudového piva tam Budvaru meziročně roste asi o 40 procent. „Velký potenciál vidíme v tankových hospodách: nyní jich máme v provozu deset a připravujeme otevření dalších,“ řekl mluvčí Budvaru.

Pivovar Budvar loni vyvážel nejvíc ve své historii. Do 79 zemí exportoval přes milion hektolitrů

Číst článek

Národní podnik nečeká, že by brexit dlouhodobě výrazně poškodil jeho prodeje ve Spojeném království. Budvar má podle Samce dost zkušeností s vývozem piva mimo EU. Exportuje do 80 zemí světa na pěti světadílech, tedy do mnoha třetích zemí mimo EU, a to podle různých celních režimů. „Krátkodobě ale nevylučujeme pokles prodeje nejen našeho piva, ale zřejmě i všeho importovaného zboží do Velké Británie,“ řekl Samec.

Brexit zvedne náklady

Budvar vyváží do Velké Británie od roku 1935. Nejdůležitější je pro něj Londýn a velká města v Anglii. Budvar loni do 79 států vyvezl dosud nejvíc piva, 1,07 milionu hektolitrů. Loňské tržby 2,55 miliardy Kč byly nejvyšší v historii firmy, zisk po zdanění byl 267,1 milionu Kč.

Mluvčí Bosch Group CZ Pavel Roman se k brexitu vyjádřil za celý koncern. „Výstup Velké Británie z EU bude znamenat pro Bosch vícenáklady. Odhadujeme, že znovuzavedení tarifů mezi Velkou Británií a EU bude stát Bosch dodatečné náklady v několika desítkách milionů eur ročně,“ uvedl Roman. Bosch Group CZ k letošnímu 1. lednu v Česku zaměstnávala 8674 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme