Budou muset České dráhy zlevnit jízdenky?

Cestující vlakem pocítili od ledna tohoto roku výrazné zdražení jízdného. Ten, kdo jezdí vlakem často, mohl začít využívat zákaznických karet. České dráhy tvrdí, že jim toto opatření přineslo zvýšení tržeb. Podle železničních odborářů je to ale předčasné, protože hodně cestujících prý přestalo vlakem jezdit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlak vyjíždí ze stanice | Foto: Jan Rosenauer

Lednové tržby Českých drah se zvýšily o sto miliónů korun. Podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského je to dáno jednak prodejem zákaznických karet, předplatných jízdenek a zdražením jízdného. Ale mohou za to i jiné vlivy. "Například počasí. Víme, že byla kalamitní situace. Po několik dní byly prakticky silnice nesjízdné." Radost z vyšších tržeb je ale předčasná, tvrdí odborový předák železničářů Jaromír Dušek. Počet přepravených cestujících je o desítky procent nižší. "

"No musela jsem si koupit Z-kartu a už zdražily, takže mne to naštvalo."

Jezdíte méně často vlakem? Více autem, protože je to daleko dražší vlakem."

Přesné analýzy zatím nejsou k dispozici, ale odboráři mají podle Duška z některých lokalit první jasné signály. "Největší odliv je bohužel na trasách do zaměstnání, do škol a podobně."

České dráhy po jednání s odboráři přiznaly, že situaci musí vyhodnotit a kdyby se ukázalo ,že zdražení jízdného znamenalo i přes řadu slev odliv cestujících, budou muset přemýšlet, jak lidi nalákat zpátky. "To může být například prodloužení platnosti některých typů jízdenek a podobně," říká mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Odborový předák Dušek k tomu dodává: "Znamenalo by to asi jednoznačně snížení ceny jízdného a přijetí jistých slev." Zda by mohly být jízdenky ve vlaku přeci levnější, na to si budeme muset počkat do dubna, kdy bude hotové vyhodnocení první čtvrtletí tohoto roku.

Markéta Kaclová, Vladimír Hrubý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme