Budovaná obří výzkumná centra mají pomoci české ekonomice

V mezinárodních vědeckých centrech, která se za evropské miliardy budují v Česku, začínají první výzkumné programy. Obří výzkumná centra, která stát buduje za evropské peníze, mají pomoci tuzemské ekonomice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeřáb, práce, stavba (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Energetika, medicína nebo nové materiály jsou vědecké oblasti, na které se zaměří nová výzkumná centra. Na šest velkých badatelských organizací, které vyrůstají nedaleko Prahy, v Brně a Ostravě, přispívá Brusel desítkami miliard korun.

Stát si od nich slibuje, že pozvednou úroveň bádání a nové objevy postrčí ekonomiku dopředu. Některé z organizací proto už rozjely výzkum a nabírají talentované vědce.

Mladý biolog Dalibor Blažek se rozhodl kvůli rodině, že se vrátí z americké Kalifornie zpět do Česka. Lákala ho ale také práce v nově budovaném mezinárodním vědeckém centru CEITEC.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nově vznikajících vědeckých centrech natáčela redaktorka Petra Benešová

„Byl jsem v Sillicon Valley a tam je docela jiná atmosféra než třeba i v Evropě. Asi představa, že tady v Brně vybudujeme Sillicon Valley je samozřejmě science fiction, ale můžeme se třeba dostat na nějakou dobrou vědeckou úroveň, pokud se budou věci dělat dobře,“ říká Blažek.

Brněnský Středoevropský technologický institut se zaměřuje na nové materiály nebo medicínu. Je jedním z šesti velkých výzkumných center, která v Česku vznikají za desítky miliard korun z evropských dotací.

Do brněnského centra CEITEC už zahraniční zájemci míří, říká výkonný ředitel Markus Dettenhofer.

„Přicházejí k nám vědci z různých míst, samozřejmě také ze zahraničí. Někteří z nich jsou i Češi, kteří nasbírali zkušenosti ve výzkumu v cizině. Lidé jsou velmi důležití pro budoucnost našeho výzkumu, přinesou do Brna zajímavé myšlenky, zajímavé poznatky,“ doplnil Dettenhofer.

Na provoz center v Brně, Ostravě a nedaleko Prahy už se připravují také obce a firmy.

Zájem mají hlavně v Dolních Břežanech u Prahy, kde se staví Laser ELI, říká projektový manažer Roman Hvězda.

„Tak já jsem zaregistroval zájem zahraničních firem o pozemky v dané lokalitě, zaregistroval jsem i to, že v těch lokalitách je obtížné shánět parcely na stavění domů, protože místní obyvatelé pravděpodobně čekají až na dokončení těch center,“ doplnil Hvězda.

Za desítky miliard korun vznikne v Česku šest velkých center. Zaměří se na energetiku, medicínu nebo nové materiály.

Některá centra už začala zkoumat

Řada badatelský organizací zatím nemá vlastní centrální sídlo, protože se teprve staví. Přesto už některá centra odstartovala svůj výzkum.

Tak například projekt IT4Innovations v Ostravě sází na superpočítač, který poslouží pro složité výpočetní úlohy, vysvětluje ředitel výzkumného projektu Martin Palkovič.

„Klimatologie a modelování povodní, modelování znečištění ovzduší či doprava,“ vyjmenovává Palkovič.

Vědecká centra z velké části financuje Brusel, ale přispívá na ně také stát. Po roce 2015, kdy skončí štědré unijní dotace, si ale musejí na sebe instituce vydělat.

Výzkumné organizace mohou čerpat peníze z mezinárodních nebo domácích grantů. A také přesvědčit soukromé firmy, aby investovaly do nových objevů.

Vědci už pracují například na nových náhradních tkáních nebo léčivech.

Petra Benešová, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme