Budvar nevydal ministerstvu dokumenty k mimořádné kontrole

Ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček odmítl vydat kontrole z ministerstva zemědělství dokumenty, dokud mu ministr Petr Bendl nevysvětlí její důvod. Vedení pivovaru tvrdí, že kontrola je údajně v rozporu s předpisy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budějovický Budvar | Foto: Budějovický Budvar

Podle právního rozboru, který si nechalo vedení Budvaru udělat, je kontrola v rozporu jak s českými zákony, tak s dokumenty, které vypracovalo samotné ministerstvo zemědělství.

„Současně nás překvapuje, že do této kontroly nebyla vůbec zapojena dozorčí rada a ani úsek kontroly ministerstva zemědělství. Tyto orgány jsou dle jednacího řádu dozorčí rady - a také z logiky věci samotné - orgány, které ministerstvo pro své kontroly používá spolu s přizvanými externími experty. A v tomto případě například nebyla dozorčí rada podniku informována,“ vysvětluje mluvčí pivovaru Petr Samec.

Ministr Bendl nařídil minulý týden zahájit v Budvaru mimořádný audit, údajně proto, že tam devět let kontrola neproběhla. Bendlovi se nelíbí, že Budvar coby státní podnik zadává mnohamilionové zakázky, aniž by se na něj vztahovaly zákony o veřejných zakázkách a státní kontrole:

"Je to fabrika s dvoumiliardovým rozpočtem, rozdávající za tři roky miliardu na marketing, více jak dvě miliardy do investic, aniž by je musel zajímat zákon o veřejných zakázkách," řekl Bendl. "Oni jsou stát ve státě."

Milan Kopp, Ivan Mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme