Bulhaři protestují proti vysokým účtům za elektřinu. Podle ČEZu za to může chladnější zima

Tisíce lidí v Bulharsku demonstrují proti vysokým účtům za elektřinu. Lednové účty jsou prý nejméně dvakrát vyšší než obvykle. Hněv lidí je namířený proti místním úřadům i zahraničním distribučním firmám včetně rakouské EVN a českého ČEZu. Česká firma však obvinění bulharských zákazníků ze skokového zdražení elektřiny odmítá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektroměr na domě | Foto: Comstock Images

„Mafie, mafie,“ skandovali lidé v Blagojevgradu na adresu ČEZu. Organizátoři protestů bulharské televizi řekli, že jestli vláda okrádání Bulharů nezastaví, budou v demonstracích pokračovat.

Na spadnutí je také petice za vyhoštění pobočky českého energetického gigantu z Bulharska. ČEZ i EVN si ale stojí za tím, že vyšší účty lze zdůvodnit snadno.

Český energetický gigant prý prověřuje konkrétní stížnosti bulharských zákazníků na přemrštěné účty, zatím ale neshledal pochybení. Za nárůstem účtovaných částek může být prý mimo jiné výraznější zima, která Bulharsko sužovala v prosinci.

„Vyšší účty za elektřinu jsou způsobené chladnější zimou, větší spotřebou přes Vánoce a také prodloužením odečítací periody kvůli svátkům,“ vysvětluje mluvčí ČEZu Barbora Půlpánová.

„V prosinci se prodloužila odečítací perioda kvůli svátkům. Nebylo tam zaúčtováno za prosinec 30 dní, ale nějakých 35 až 40. Co mi říkali kolegové, tak se to děje každý rok a v meziročním srovnání to není žádný velký nárůst,“ tvrdí Půlpánová.

Stejného názoru je i bulharský ministr pro energetiku Deljan Dobrev: „Energetické společnosti vystavily kvůli svátkům účty za uplynulých 38 až 40 dní, místo obvyklých 28. To znamená nejméně o třetinu vyšší účty než v jiných měsících. Stížnosti ale prověříme.“

ČEZ nemá problémy jen v Bulharsku. V lednu přišel o licenci v Albánii.

Jan Prokeš, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme