Bursík: Šéfka ERÚ si připravuje půdu pro zastavení podpory obnovitelných zdrojů

Kdo může za nadhodnocování výkupních cen za solární energii? Otázka, která i po včerejším zveřejnění auditu Energetického regulačního úřadu visí ve vzduchu. Předsedkyně úřadu Alena Vitásková tvrdí, že ceny zřejmě nadhodnocovali bývalí pracovníci úřadu. Tehdejší šéf Josef Fiřt ale říká, že ceny byly korektní a že vycházel při stanovování cen z materiálů, které připravila sněmovna. Škoda se může pohybovat v řádech desítek miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Bursík (LES) | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

Bývalý ministr životního prostředí a konzultant v oblasti obnovitelných zdrojů Martin Bursík podání podnětu na státní zastupitelství vítá, šéfku Energetického regulačního úřadu ale současně podezírá, že si připravuje půdu pro zastavení podpory veškerých obnovitelných zdrojů.

„Jsem vlastně rád, že tou kauzou se budou zabývat orgány činné v trestním řízení. Podle mě ta situace s fotovoltaikou je taková, že dokud se nevyjasní, kdo z těchto extrémně výhodně nastavených podmínek měl rito, kdo se na tom ‘napakoval‘, tak nemůže dojít k očištění téhle technologie.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajném nadhodnocování výkupních cen za solární energii jsme mluvili s bývalým ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem

„Čili já budu velmi rád, když policie rozkryje všechny vazby; zjistí se, kdo jsou skrytí vlastníci, kdo z toho co měl. Mohu rovnou garantovat, že tam nebude vystupovat ani Bursík, ani nikdo ze Strany zelených,“ uvedl Martin Bursík v Ozvěnách dne.

To, že se Energetický regulační úřad připravuje zastavit podporu obnovitelných zdrojů, exministr životního prostředí vyvozuje z rozhovorů, které vedl za komoru obnovitelných zdrojů energie s ministerstvem průmyslu a dalšími experty.

Nečas chce utlumit vliv cen energie ze slunečních elektráren na celkovou cenu elektřiny

Číst článek

„Víme, že vláda hodlá podporovat a chce prosadit pevné výkupní ceny pro jadernou technologii, a naopak chce tu podporu vzít obnovitelným zdrojům,“ tvrdí Bursík.

Radiožurnál do dnešní debaty zval i šéfku Energetického regulačního úřadu Alenu Vitáskovou, ta ale účast odmítla.

Roční příspěvek na obnovitelné zdroje (OZE) za rodinu 2006 - 2012 | Foto: ČTK

Martin Křížek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme