Propad akcií v Evropě i Česku. Na vině je koronavirus i rekordní pokles ceny ropy

Západoevropské akcie zahájily týden silným propadem, který je reakcí na noční kolaps cen ropy na světových trzích. K propadu přispívá i situace v Itálii, která o víkendu přistoupila k bezprecedentnímu kroku a kvůli šíření koronaviru nařídila karanténu zhruba 16 milionům lidí. Na trzích se tak šíří strach, že v recesi neskončí jen evropská ekonomika, ale i světová ekonomika.

Londýn/Frankfurt/Milán/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burza | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Panevropský index STOXX 600 asi hodinu po zahájení obchodování odepisoval 6,5 procenta a pohyboval se kolem 344 bodů. V úvodu byly ztráty ještě výraznější. Index tak směřuje k nejhoršímu dennímu propadu minimálně od roku 2016. Nachází se v tzv. medvědím trhu, jak se říká situaci, kdy index ze svého maxima sestoupí alespoň o 20 procent.

Obavy dostihly i finanční trhy. Dow Jonesův index zažil největší týdenní propad od globální krize

Číst článek

Nejvýraznější ztráty mají podle očekávání akcie těžebních firem. Například britský ropný kolos BP odepisoval po zahájení zhruba 27 procent, později ale ztrátu zmírnil na 16 procent. Více než 20 procent odepisovaly akcie britsko-nizozemské energetické skupiny Royal Dutch Shell, i ty ale ztrátu zmírnily. Mimo tento sektor pak akcie německého finančního ústavu Deutsche Bank spadly asi o 14 procent a jsou nejníže v historii.

„Předpokládal jsem, že na trhu uvidíme propad cen ropy o pět, možná o deset procent. Ale propad o 25 procent, to zbytek trhu naprosto vyděsilo,“ poznamenal šéf makléřské společnosti TD Ameritrade Chris Brankin. Říkat, že trhy procházejí divokými výkyvy, je podle něj řečeno ještě velmi mírně.

Londýnský index FTSE 100 měl po zahájení ztrátu 8,6 procenta, kterou pak zredukoval na 7,1 procenta a pohyboval se kolem 6001 bodů. Podobně index DAX burzy ve Frankfurtu nad Mohanem snížil propad na 6,2 procenta a nacházel se blízko 10 828 bodů.

Burza v Miláně, která ztrácela celý minulý týden, v pondělí začala se zpožděním. V prvních minutách vykazovala podle hlavního indexu FTSE/MIB pokles o 3,6 procenta, který ale záhy prohloubila na 10,5 procenta. Indikátor se tak nacházel v blízkosti 18 682 bodů.

Evropa kvůli rozšíření koronaviru v pondělí zaznamenala největší pokles akcií od brexitu

Číst článek

Z méně rozvinutých trhů například burza v Aténách počáteční propad o více než 13 procent zmírnila na devět, index pražské burzy PX pak skoro šestiprocentní ztrátu zmírnil na méně než čtyři procenta a pohyboval se v blízkosti 925,20 bodu.

Ceny ropy v noci spadly o více než 30 procent po oznámení Saúdské Arábie, že výrazně zvýší těžbu, čímž ještě více zaplaví trh nadbytečnou ropou. Severomořský Brent se tak přechodně dostal pod 30 dolarů za barel. Saúdská Arábie reaguje na neochotu Ruska přistoupit na koordinované snížení těžby a krok Rijádu je vnímán jako zahájení cenové války. O deset procent v pondělí oslabily akcie saúdské těžební společnosti Saudi Aramco.

Situace na pražské burze

Akcie na pražské burze zahájily týden propadem. Index PX po 9.30 klesal o 5,86 procenta, zhruba 20 minut po zahájení obchodování se ocitl i na 901,5 bodu. Okolo 900 bodů byl index naposledy v prosinci 2016. Vyplývá to z informací na webu burzy. Pražská burza následuje západoevropské trhy, které reagují na noční kolaps cen ropy. Oslabuje také česká měna, která k euru ztratila proti pátečnímu závěru 23 haléřů a obchoduje se za 25,61 Kč/EUR.

Nejvýrazněji v pondělí na pražské burze klesá cena akcií Erste Group Bank o 6,86 procenta a elektrárenské společnosti ČEZ o 6,37 procenta. Ztrácejí také cenné papíry Komerční banky, které oslabily od rána o 5,46 procenta, a pojišťovny VIG se ztrátou 5,64 procenta.

Hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda sdělil, že obří propad se čeká také po otevření amerických burz. „Na řadě jsou centrální banky a vlády, v prvé řadě americký Fed a americká vláda. Musí přijít s koordinovanou a masivní záchrannou akcí jak v oblasti fiskální, tak monetární,“ uvedl. Mezinárodní spolupráce je však podle něj v posledních letech narušována například obchodními válkami a zaváděním cel. „Existuje tedy slabší potenciál pro účinnou mezinárodní akci, což investorům jen přidává na již tak enormní nejistotě,“ dodal.

Akcie na pražské burze minulý týden oslabily o 1,5 procenta na 962,9 bodu. O týden dříve propadly o 10,3 procenta. Trhy podle analytiků v poslední době značně ztrácely kvůli obavám z dopadů šíření nového koronaviru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme