Světová cena dřeva je dvojnásobná oproti minulému desetiletí. Zlato přechodně stoupá, stříbro ztrácí

Cena zlata se v červenci vrátila k růstu. V sedmém letošním měsíci žlutý kov posílil o tři procenta na 1830 dolarů za troyskou unci, od začátku roku ale stále ztrácí téměř šest procent. Stříbro od ledna oslabilo o více než šest procent na 25,5 dolaru. Jeho cena klesla i v červenci. Dále rostou technické kovy, které profitují z oživení průmyslu. Řekl to analytik společnosti Golden Gate CZ Marek Brávník.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednou z nejsledovanějších komodit bylo dřevo | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Zlatu v letních měsících tradičně pomáhá určitý útlum na trzích i obavy z inflace. Jako bezpečnější alternativu jej také volí investoři namísto kryptoměn, které po bouřlivém začátku roku spíše stagnují,“ uvedl Brávník.

Měď přidala za poslední měsíc pět procent na 4,5 dolaru za libru a od začátku roku již zdražila o téměř 27 procent. Cena hliníku se od ledna zvýšila o čtvrtinu na 2570 dolarů za tunu. Palladium od ledna posílilo o 10,5 procenta, když se prodávalo na konci července za 2644 dolarů, platina s cenou 1060 dolarů ztratila 1,8 procenta.

Index PX pražské burzy přesáhl 1200 bodů. I přes pandemii se tak stala nejsilnější za deset let

Číst článek

Jednou z nejsledovanějších komodit bylo dřevo, upozornil Radim Dohnal z portálu Capitalinked.com. Jeho cena sice od začátku roku klesla o 30 procent, i tak je však světová cena dřeva na dvojnásobných úrovních, než byl standard v letech 2010 až 2019. „Mám za to, že se na ceny z let 2010 až 2019 již nevrátí,“ odhadl. I u dřeva podle něj platí, že cena v České republice světovou cenu pouze následuje. Je tam zpoždění několik měsíců a lokální cena vykazuje slabší nárůsty a poklesy.

Velké změny jsou také u cen elektřiny. Tam podle Dohnala neexistuje světová cena, ale evropský trh je už natolik propojený, že existuje evropská cena s centrem v Německu. „Pokud budeme trh hodnotit podle cen elektřiny s dodáním v roce 2022, pak růst z ceny 52 eur na současných 78 eur je růst přesně o 50 procent,“ vyčíslil.

Stejně tak rostla cena plynu. Na jaře evropské ceně plynu podle Dohnala pomáhala dlouhá zima a zlepšující se vyhlídky ekonomiky, hlavně v průmyslu. Nyní plyn těží z dobrých vyhlídek, ale také z očekávání, že plyn bude určitým dočasným médiem poté, co se odstaví uhelné a některé staré jaderné zdroje a předtím, než se vyvinou a postaví modulární jaderné reaktory, respektive Evropa dokáže svoji spotřebu pokrýt z obnovitelných zdrojů, dodal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme