Burzovní fúze jsou prospěšné, říká představitel estonské burzy
Burzovní skupina OMX Nasdaq nevzdává boj o americko-evropský NYSE Euronext, který se nedávno definitivně rozhodl pro partnerství s Deutsche Bourse. Jejich plány ale mohou překazit antimonopolní úřady. V tom případě hodlá OMX Nasdaq opět vstoupit do hry. Tentokrát s nabídkou vylepšenou o 350 milionů dolarů. Skupina tak reaguje na vlnu fúzí a akvizicí burz po celém světě. Nejen o ní hovořil Roman Chlupatý v Talinu s Andrusem Alberem, předsedou správní rady estonské burzy, která je součástí OMX Nasdaq.
Alber uvedl příklady dalších fúzí: „Velká vlna už existuje. Zmínil jste Austrálii a Singapur. Mluví se o Londýně a o Kanadě; v Evropě o spojení BATS a Chi-X. Jinými slovy, toto už se děje. Je ale třeba si uvědomit i to, že přístup na trh je možné zajistit hned několika způsoby. Nemusí jít vždy o převzetí. Například my v pobaltských zemích jsme se rozhodli propojit nejen obchodování, ale i zúčtování a vypořádání. Což v praxi znamená, že můžete mít jeden účet ve své mateřské zemi, ve své bance. A přes tento účet můžete obchodovat akcie ve všech pobaltských zemích.“
Co konkrétně toto propojení pro vás a nebo obecněji pro pobaltské trhy znamená?
Předseda správní rady estonské burzy Andrus Alber v rozhovoru s redaktorem Romanem Chlupatým
„My v Estonsku máme na burze jen 15 společností. Pokud ale přidáme Lotyšsko a Litvu, tak má najednou obchodník na výběr z 90 společností. Ty přitom může třeba investor z Estonska nakoupit tak jednoduše – a za stejné poplatky – jako estonské akcie. V tuto chvíli je tak i díky tomu každý třetí obchod na našich trzích přeshraniční. Což je možné brát jako příklad toho, čeho se dá dosáhnout, když burzy integrujete. Zároveň je ale důležité, abyste integrovali – a nebo dobře spolupracovali – i v oblasti zúčtování a vyrovnání.“
Skupina OMX Nasdaq se nedávno poprala s německou Deutsche Bourse o americko-evropský NYSE Euronext. Je to pro vás problém, že z tohoto boje nakonec vyšla poražená?
„Myslím si, že pro nás je důležité to, že jsme součástí skupiny Nasdaq OMX. Nepochybně to totiž zlepšilo viditelnost pobaltských trhů. Navíc, loni všechny nordické a pobaltské trhy začaly používat stejnou technologii. Tu, kterou Nasdaq používá ve Spojených státech. A díky tomu je možné říci, že v našem regionu máme Ameriku už zastoupenou. Pokud se pak podíváme na tu vámi zmíněnou nabídku, tak ta jistě skrývá výhody jak pro akcionáře, tak pro regionální trhy. A to proto, že Nasdaq je velmi silný v Americe. V Evropě jsou pak nordické a pobaltské trhy silné ve svých regionech. V ostatních částech Evropy je to ale už omezené. A určitě existují výhody spojené s přítomností i na těchto trzích.“
Jinými slovy, začlenění NYSE Euronext – a nebo případně jiného trhu – do skupiny OMX Nasdaq by i pro menší členy, jako je třeba estonská burza, bylo výhodné?
„Pokud se zaměříme na to, co by to jednotlivé členy stálo – kolik stojí se připojit a nebo začít obchodovat – tak to vždy nějak souvisí s náklady na infrastrukturu. Zjednodušeně, kolik různých připojení musíte mít. Čím harmonizovanější vaše technologie jsou, tím levnější to je. A tím nižší je také pomyslná bariéra, kterou musíte překonat, když chcete připojit další burzu. V tomto slova smyslu by to v dlouhodobém horizontu bylo pro nás prospěšné.“