Burzovní fúze jsou prospěšné, říká představitel estonské burzy

Burzovní skupina OMX Nasdaq nevzdává boj o americko-evropský NYSE Euronext, který se nedávno definitivně rozhodl pro partnerství s Deutsche Bourse. Jejich plány ale mohou překazit antimonopolní úřady. V tom případě hodlá OMX Nasdaq opět vstoupit do hry. Tentokrát s nabídkou vylepšenou o 350 milionů dolarů. Skupina tak reaguje na vlnu fúzí a akvizicí burz po celém světě. Nejen o ní hovořil Roman Chlupatý v Talinu s Andrusem Alberem, předsedou správní rady estonské burzy, která je součástí OMX Nasdaq.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda správní rady estonské burzy Andrus Alber

Předseda správní rady estonské burzy Andrus Alber

Alber uvedl příklady dalších fúzí: „Velká vlna už existuje. Zmínil jste Austrálii a Singapur. Mluví se o Londýně a o Kanadě; v Evropě o spojení BATS a Chi-X. Jinými slovy, toto už se děje. Je ale třeba si uvědomit i to, že přístup na trh je možné zajistit hned několika způsoby. Nemusí jít vždy o převzetí. Například my v pobaltských zemích jsme se rozhodli propojit nejen obchodování, ale i zúčtování a vypořádání. Což v praxi znamená, že můžete mít jeden účet ve své mateřské zemi, ve své bance. A přes tento účet můžete obchodovat akcie ve všech pobaltských zemích.“

Co konkrétně toto propojení pro vás a nebo obecněji pro pobaltské trhy znamená?

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda správní rady estonské burzy Andrus Alber v rozhovoru s redaktorem Romanem Chlupatým

„My v Estonsku máme na burze jen 15 společností. Pokud ale přidáme Lotyšsko a Litvu, tak má najednou obchodník na výběr z 90 společností. Ty přitom může třeba investor z Estonska nakoupit tak jednoduše – a za stejné poplatky – jako estonské akcie. V tuto chvíli je tak i díky tomu každý třetí obchod na našich trzích přeshraniční. Což je možné brát jako příklad toho, čeho se dá dosáhnout, když burzy integrujete. Zároveň je ale důležité, abyste integrovali – a nebo dobře spolupracovali – i v oblasti zúčtování a vyrovnání.“

Skupina OMX Nasdaq se nedávno poprala s německou Deutsche Bourse o americko-evropský NYSE Euronext. Je to pro vás problém, že z tohoto boje nakonec vyšla poražená?

„Myslím si, že pro nás je důležité to, že jsme součástí skupiny Nasdaq OMX. Nepochybně to totiž zlepšilo viditelnost pobaltských trhů. Navíc, loni všechny nordické a pobaltské trhy začaly používat stejnou technologii. Tu, kterou Nasdaq používá ve Spojených státech. A díky tomu je možné říci, že v našem regionu máme Ameriku už zastoupenou. Pokud se pak podíváme na tu vámi zmíněnou nabídku, tak ta jistě skrývá výhody jak pro akcionáře, tak pro regionální trhy. A to proto, že Nasdaq je velmi silný v Americe. V Evropě jsou pak nordické a pobaltské trhy silné ve svých regionech. V ostatních částech Evropy je to ale už omezené. A určitě existují výhody spojené s přítomností i na těchto trzích.“

Jinými slovy, začlenění NYSE Euronext – a nebo případně jiného trhu – do skupiny OMX Nasdaq by i pro menší členy, jako je třeba estonská burza, bylo výhodné?

„Pokud se zaměříme na to, co by to jednotlivé členy stálo – kolik stojí se připojit a nebo začít obchodovat – tak to vždy nějak souvisí s náklady na infrastrukturu. Zjednodušeně, kolik různých připojení musíte mít. Čím harmonizovanější vaše technologie jsou, tím levnější to je. A tím nižší je také pomyslná bariéra, kterou musíte překonat, když chcete připojit další burzu. V tomto slova smyslu by to v dlouhodobém horizontu bylo pro nás prospěšné.“

Roman Chlupatý, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme