Byty si lze pronajmout stále levněji

Tržní nájmy bytů dál klesají. Dolů je tlačí vysoká nabídka nemovitostí k pronájmu a také pokračující deregulace nájemného. Vývoj v jednotlivých regionech je ale značně rozdílný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

Za poslední rok nejvíc klesly tržní činže v Ústí nad Labem, a to v průměru o 9 %. Podle údajů serveru realitymix.cz tam v únoru například cena pronájmu 60metrového bytu klesla z 7400 Kč na 6800.

Naopak o desetinu vzrostly smluvní nájmy v Českých Budějovicích. V hlavním městě se ceny nájemního bydlení snížily za poslední rok v průměru o 3 %, na začátku letošního roku se ale pokles zastavil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ceny tržních nájmů bytů zjišťoval redaktor Tomáš Medek

„Nabídka bytů k pronájmu je čím dál tím širší, a tím pádem vytváří prostor pro snižování cen smluvních nájmů. Ty poklesy, pokud bych to měl nějak kvantifikovat, tak bych to viděl v řádu několika procent v průběhu zhruba každého kalendářního roku,“ říká Jiří Pácal z Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí.

Pokles tržních činží navíc urychluje postupná deregulace, jak se na trh začínají dostávat byty, ve kterých bylo dříve nájemné regulováno.

„Je vidět, že vlastně postupná deregulace snižuje průměrné tržní nájemné na tom trhu. My jsme v celku i výrazně viděli v některých lokalitách, třeba v Praze, snížení nájemného, dá se mluvit především například o centru města, kde Malá Strana a Staré Město měly výrazný propad nájemného, třeba až o 20% ,“ doplňuje analytik poradenské společnosti King Sturge Ondřej Novotný.

Ke srovnání nájmů dojde do několika let

Regulované a smluvní nájemné se podle odborníků setkají do několika let. V některých městech se už výrazně přiblížily.

„Největší rozdíly jsou ve městech, jako jsou Ostrava či Ústí nad Labem, a jinak v podstatě téměř vyrovnány jsou ve většině severočeských měst, severomoravských měst. Velmi blízko jsou si nájmy například v kraji Vysočina. Ty rozdíly tam skutečně už jsou v řádu třeba 10, 20 % maximálně,“ říká dále Jiří Pácal

Pokles tržních nájmů může pokračovat i v dalších letech. „Není důvod k tomu, aby tržní nájmy rostly, to v žádném případě. Takže my očekáváme, co se týká predikce dalšího vývoje, buď stagnaci, nebo ještě drobnou korekci směrem ke snižování nájmů. Nabídka je mnohem vyšší než poptávka,“ dodává šéf realitní kanceláře AAA Byty Otakar Šmíd.


Tomáš Medek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme