Bývalá Velamoska je podezřelá z pokusu o zrušení odborů

Na sedm stovek odborářů z různých koutů republiky podpořilo v Sobotíně na Šumpersku své kolegy ze zkrachovalé továrny jízdních kol Velamos. Podle odborářů jim nájemce výrobního areálu - společnost Bike Technology and Public Relations, upírá jejich základní odborová práva a dokonce se je prý snaží zlikvidovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jízdní kolo

Dny odborů v bývalém podniku Velamos Sobotín na Šumpersku jsou zřejmě sečteny. Tamní odboráři už nějakou dobu čelí nátlaku ze strany vedení podniku, které jim nevyplácí plné mzdy jako ostatním zaměstnancům. Řada odborářů byla přeřazena na horší práci, a proto už z podniku odešla. Těm zbývajícím zřejmě hrozí podobný osud.

Podle informací Jana Uhlíře, šéfa Odborového svazu Kovo, vedení podniku zaměstnancům dokonce pohrozilo postihy za účast na dnešním mítinku. Podle něj se firma snaží sobotínským odborářům znepříjemnit život, aby je přiměla k rozpuštění odborové organizace.

Situaci v podniku už šetří šumperský Úřad práce. Zjišťuje, zda tam nedošlo k porušení pracovněprávních vztahů. Kontrola zatím nepřinesla žádné oficiální výsledky. To nám potvrdil i ředitel Úřadu práce Ivo Bartl: "Kontrola proběhla, ale ještě probíhá připomínkové řízení. Takže předpokládám, že do konce týdne by měla být uzavřena. Pokud samozřejmě zase něco nebude ze strany Velamosky, ale mělo by to být ukončeno."

K čemu byla ta kontrola?

"Normálně pracovněprávní vztahy, takže vyplácení mezd a takové věci."

Vedení firmy se k případu nevyjadřuje, s médii dlouhodobě nekomunikuje.

Markéta Kaclová, Marika Táborská, Jílková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme