Bývalý akcionář IPB chce 30 miliard korun

Nizozemská společnost Saluka Investments, která držela přes 46 procent akcií Investiční a Poštovní banky před uvalením nucené správy, požaduje po ministerstvu financí 30,5 miliardy korun jako peněžitou náhradu škody. Sdělila to mluvčí Nomury Clare Williamsová. Nomura Saluku stoprocentně kontroluje a právě jejím prostřednictvím spravovala svůj akciový podíl v IPB.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Saluka své nároky uplatňuje na základě dvojstranné mezinárodní smlouvy o ochraně investic uzavřené mezi ČR a Nizozemím. Česká republika se podle ní chovala diskriminačně, když IPB nezískala státní pomoc jako ostatní velké domácí banky, dále diskriminaci vidí v uvalení nucené správy a následnému prodeji IPB do rukou ČSOB. Saluka je rozhodnuta tento nárok předložit k nezávislému mezinárodnímu rozhodčímu tribunálu, pokud se obě strany do šesti měsíců nedohodnou.

Státní instituce však jakoukoli diskriminaci popírají. Podle mluvčího ministerstva financí postupoval stát podle platných zákonů a s nimi souvisejících mezinárodních závazků České republiky.

Markéta Kaclová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme