ČD mají dva nové členy dozorčí rady. Příští týden se rozhodne o šéfovi drah

Valná hromada Českých drah částečně změnila složení dozorčí rady. Novými členy se stali Libor Antoš, který působí na ministerstvu financí, a Radim Jirout, poslanec za ODS. Nahradili Miroslava Drobného a Martina Reigela, kteří na funkce rezignovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České dráhy | Foto: Jiří Suchomel

Rada má nyní osm členů a do úplného počtu zbývá jeden - ten nedůležitější. Dozorčí rada Českých drah je totiž stále bez jejího předsedy.

Tím byl do začátku loňského prosince Ivo Toman, bývalý náměstek ministra dopravy, který na svůj post rezignoval. Kdo a kdy toto místo obsadí, není zatím jasné.

České dráhy tak možná čeká další personální změna, a to na té nejvyšší úrovni. Současnému šéfovi Petru Žaludovi končí příští týden mandát předsedy představenstva. O jeho osudu se rozhodně zřejmě už příští týden v úterý. Ten den se sejde dozorčí rada, která odvolává a jmenuje jednotlivé členy představenstva.

Petru Žaludovi končí pětiletý mandát. A je to vůbec poprvé v historii této společnosti, kdy šéfovi představenstva vyprší funkční období v řádném termínu. Jeho setrvání v čele drah není jisté, o tom se spekuluje už delší dobu. Odborníci kritizují hlavně zadlužení drah, mluví také o nepříliš transparentních tendrech, které proběhly v souvislosti s modernizací vlaků.

Nikde není psané, že by šéfem představenstva a generálním ředitelem nemohli být dva různí lidé. V praxi to ale vypadá jinak - tyto dvě pozice obvykle zastává jeden člověk. Do složení managementu zasahuje představenstvo společnosti.

Jak to bude vypadat v případě Petra Žaludy, který je zároveň v čele představenstva a managementu, není jisté. Žaluda už ale dříve uvedl, že by ve vedení firmy rád zůstal.

mkp, Jan Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme