Čechy i Evropa očekávají malou úrodu, potraviny podraží

Přestože jsou žně teprve za první pětinou, odhady varují před nedostatkem obilí nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Extrémní počasí na jaře zničilo část úrody i v hlavních obilnicích, tedy v Rusku, na Ukrajině nebo v Maďarsku. Dovoz obilí ze zámoří zvýší ceny mnoha potravinářských produktů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strniště | Foto: Fotobanka stock.xchng

Prezident Agrární komory České republiky Jan Veleba potvrzuje, že odhadovaný pokles produkce oproti loňskému roku převýší 5 procent. Nepříznivé podmínky na jaře – nejprve chladno a hodně vody, potom extrémně vysoké teploty – ovlivnily zejména úrodu jarních obilovin.

„Jsou to jarní ječmeny, ale i ozimé ječmeny. Velmi špatná bude kukuřice na zrno. Slušný výnos se dá naopak čekat u ozimé pšenice,“ předpovídá Veleba.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezident agrární komory ČR Jan Veleba a ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek o nárůstu cen potravin

Extrémní počasí ovšem ovlivnilo celou Evropu, neúroda se projeví ve všech státech kontinentu. Malé výnosy předpokládá Maďarsko, Slovensko nebo Francie. Největší vliv na trh s obilovinami však bude mít neúroda v Rusku a na Ukrajině, kde může hrozit hlad.

„Může se stát, že Rusko, které každoročně vyváží 30 milionů tun pšenice, naopak obilí ještě doveze. A podobně Ukrajina. Můžeme ještě očekávat dramatický vývoj,“ varuje Veleba. Dovážet se podle něho bude z Kanady, USA, Jižní Ameriky nebo Austrálie.

„Nižší výnos bude určitě vykompenzován vyšší farmářskou cenou,“ předpokládá Veleba lepší podmínky pro zemědělce, než které panovaly v loňském roce.

Dražší nebude pouze pečivo

„Potraviny podraží, nevíme však o kolik a kdy,“ potvrzuje ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Zároveň však nepředpokládá, že lidé poté spotřebují méně jídla. Spíše jim nezbudou peníze na ostatní zboží.

Cenu obilí na celosvětovém trhu bude ovlivňovat kurz eura proti dolaru. Pokud tedy bude euro posilovat, zmírní se tím pro Evropu cenový problém. „Důležité je, jak se bude vyvíjet dolarová cena pšenice – ta jde razantně nahoru. Dá se usuzovat, že půjde nahoru i dál, ale jaký bude vývoj, o tom je předčasné spekulovat,“ říká Sobíšek.

Ceny obilí se promítají nejen do cen pečiva, ale i do cen mlékárenských výrobků a masa, protože i dobytek je závislý na obilí.

Lucie Maňourová, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme