Vedení a provoz čínské skupiny CEFC převzal stát, píšou média. Firma tvrdí, že o tom neví

Vedení a každodenní provoz společnosti CEFC China Energy převzala čínská společnost Šanghaj Kuo-šeng, která spadá pod vládu v Šanghaji. S odvoláním na dva informované zdroje tov pátek uvedl hongkongský list South China Morning Post. CEFC China Energy však tvrdí, že ji o převzetí nikdo neinformoval a že ji nadále řídí současný management.

Aktualizujeme Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Logo čínské společnosti CEFC | Foto: Aizhu Chen | Zdroj: Reuters

„Shanghai Guosheng Group je respektovaná a prestižní čínská firma a pro CEFC China by bylo vždy ctí s ní obchodně spolupracovat, podobně jako s jinými stejně prestižními partnery. Můžeme však kategoricky vyloučit, že by tato společnost převzala kontrolu nad společností CEFC China. Firmu řídí právoplatně zvolené orgány společnosti," sdělila v pátek čínská firma.

Šéfa CEFC vyšetřují kvůli podezření z hospodářské kriminality. Patří i do týmu Zemanových poradců

Číst článek

Ve čtvrtek se v čínských médiích objevily zprávy, že předseda představenstva CEFC Jie Ťien-ming je vyšetřován kvůli podezření z hospodářské kriminality. Také tyto informace firma odmítla. Čínský podnik se loni mimo jiné dohodl na převzetí podílu v největší ruské ropné společnosti Rosněfť za zhruba 9,1 miliardy dolarů (188 miliard Kč).

Na zprávu o současném dění kolem CEFC reagovaly poklesem akcie firem spojených s tímto podnikem. Čínská ratingová agentura China Lianhe Credit Rating navíc snížila rating dlouhodobých závazků společnosti CEFC Shanghai International na druhý nejvyšší stupeň AA+ z dosavadní nejvyšší známky AAA. Rating tedy nadále zůstává v investičním pásmu.

Mynář mluvil s velvyslankyní

Vzhledem k tomu, že Jie Ťien-ming působí také jako poradce českého prezidenta Miloše Zemana, sešel se hradní kancléř Vratislav Mynář s čínskou velvyslankyní v České republice Ma Kche-čchingovou, aby od ní získal další informace. Velvyslankyně podle jeho slov zatčení Jie Ťien-minga nepotvrdila. Hrad podle Mynáře zatím žádné kroky nechystá.

Proč v Číně zadrželi šéfa CEFC Jie Ťien-minga? Čachry s byznysem a falšování půjček, píše Caixin

Číst článek

„My to zatím bereme jako spekulativní informaci. Na krátkém jednání jsem poprosil paní velvyslankyni, aby se v rámci svých pravomocí snažila zjistit veškeré možné dostupné informace přímo v Číně. A pokud tomu tak bude, tak aby mě informovala o nových záležitostech a skutečnostech,“ řekl pro Radiožurnál hradní kancléř Vratislav Mynář.

Vládní zásahy

Hongkongský list připomíná, že čínská vláda se od dubna loňského roku začala intenzivně zajímat o silně zadlužené soukromé podniky a jejich zahraniční investice. Na konci února vláda převzala kontrolu nad společností Anbang Insurance Group, jedním z největších pojišťovacích konglomerátů v zemi. Její šéf Wu Siao-chuej byl zatčen loni v červnu.

Pozornosti čínských regulátorů neunikl ani konglomerát Dalian Wanda Group, který působí v několika oblastech, od realit až po zábavu, a jeho majitelem je miliardář Wang Ťien-lin. Od loňského léta mu velké banky nesmějí půjčovat peníze.

CEFC v Česku a ve světě

Skupina CEFC působí kromě energetiky především ve financích a průmyslu. Podle vlastních údajů je největší soukromou společností v Šanghaji a sedmou největší privátní firmou v Číně. V Česku koupila podíly například v aerolinkách Travel Service, v internetové cestovní agentuře Invia.cz, kapitálově vstoupila do J&T Finance Group, ovládá Pivovary Lobkowicz Group a je majoritním vlastníkem fotbalové Slavie.

Od července 2015 firma investovala do akvizic od Čadu až po Rumunsko zhruba 4,9 miliardy dolarů (více než 101 miliard Kč). Podle listu South China Morning Post se nyní zdá, že CEFC se stala nejnovějším cílem tažení čínské vlády.

Skupinu Šanghaj Kuo-šeng (Shanghai Guosheng Group) založila v roce 2007 šanghajská vláda. Podíly drží v řadě státních firem, včetně státního výrobce letadel Commercial Aircraft Corp of China (COMAC). Podle svého webu se mimo jiné "aktivně podílí na reorganizaci a úpravě" státního majetku a podniků.

val, dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme