CEFTA: Spolupráce je přes problémy na dobré úrovni

Podpisem společné deklarace vyvrcholila v Bratislavě schůzka předsedů vlád zemí CEFTA - středoevropské dohody o volném obchodu. Všichni zúčastnění se shodli, že spolupráce je na dobré úrovni a měla by rozhodně pokračovat. Jak ale informuje bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová, ve vzájemném obchodu zejména se zemědělskými produkty nadále přetrvávají problémy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

premiéři zemí CEFTA | Foto: Samuel Kubáni

V bratislavském hotelu Carlton se sešli premiéři Polska, Maďarska, Slovinska, Rumunska a Chorvatska. Českou republiku zastupoval ministr hospodářství Jiří Rusnok. Premiéři konstatovali, že plnění dohod mělo výrazný vliv na rozvoj ekonomiky všech zainteresovaných zemí a je dobrou přípravou na členství v Evropské unii.

Právě společný postup v přístupových jednáních do EU, především v oblasti zemědělství, měl být jeden z hlavních cílů bratislavské schůzky. Jak však potvrdil prezident Dzurinda na tiskové konferenci, nakonec se problému dotknuli pouze okrajově. Slovensko v této otázce upřednostnilo dohody zemí Vyšegrádské čtyřky. V závěrečné deklaraci předsedové vlád konstatovali, že ve vzájemném obchodu zejména se zemědělskými produkty nadále přetrvávají problémy, a proto zdůraznili potřebu prozkoumat možnosti odstranění nebo snížení překážek obchodu.

Po dnešním setkání není ani jasná budoucnost dohody o volném obchodu pokud některé země do unie vstoupí. Ačkoliv většina členů je pro další spolupráci, premiéři Maďarska a Polska nevyloučili, že jejich země po vstupu do unie z CEFTA vystoupí.

Renata Havranová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme