Čeká nás plošné zdražování energií

Ceny energií se po Novém roce opět zvýší. Energetický regulační úřad dnes upřesnil, že elektřina podraží pro všechny domácnosti o desetinu a za plyn zaplatíme více v průměru o pět procent. Zatímco cena elektřiny vzroste pro všechny domácnosti stejně, zdražení plynu plánuje regulační úřad regionálně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

elektrické zásuvky | Foto: Jan Rosenauer

Ceny za elektřinu se zvednou celoplošně téměř o 10 procent. Na to doplatí hlavně lidé z Moravy středních a severních Čech. Ti měli podle původního plánu zaplatit za elektřinu jen o 7 procent víc. Naopak tímto zásahem ušetří obyvatelé jižních a západních Čech, kterým měla cena vzrůst zhruba o 16 procent. "Proto abychom nevysílali falešné signály a ponechali určitou stabilitu a abychom byli schopni analyzovat to, co ten trh vlastně vyvolá na straně nákupů těch distributorů," vysvětluje místopředseda energetického regulačního úřadu Blahoslav Němeček.

Plyn podraží v průměru o 5 procent. Ještě o jedno procento víc zaplatí Pražané, jihočeši a západočeši. Naopak zdražení se nejméně dotkne lidí na severní Moravě, kterým se ceny zvýší pouze o 2 procenta. Energetici se teď podle šéfa regiulačního úřadu Pavla Brychty bojí, že v budoucnu plyn ještě výrazně podraží. "Ta cena zemního plynu je v současné době je z výše než 90 procent závislá na té dovozní ceně, kterou ani regulační úřad ani Česká republika nemůže ovlivnit."

Cena elektřiny pro domácnosti by se v příštím roce už neměla dále zvedat. Elektřina bude zdražovat každoročně maximálně o nárůst inflace. Cenu si navíc budou určovat regionální distributoři.

Markéta Kaclová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme