ČEKIA tvrdí, že situace v zemědělství je kritická. Agrární analytik nesouhlasí

Podle výsledků, které zveřejnila společnost ČEKIA, hrozí u nás každé druhé agrární firmě krach. Podnikání v zemědělství komplikují přísné unijní předpisy či rostoucí dovozy levných potravin. Podíl oboru na tuzemské ekonomice dlouhodobě klesá. Agrární analytik Petr Havel však s výsledky nesouhlasí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělské družstvo Nečín - telata

Zemědělské družstvo Nečín - telata | Foto: Pavel Pavlas

Předběžný odhad Českého statistického úřadu však říká, že loňský zisk tohoto odvětví by mohl dosáhnout až 15 miliard korun.

„Znepokojivé je zejména to, jak ta zpráva vyznívá, protože podle mého názoru to není ani náhodou pravda,“ oponuje výsledkům společnosti ČEKIA agrární analytik Petr Havel a pokračuje:

„České zemědělství určitě není v úžasné formě, ale rozhodně není v takové kondici, že by každému druhému podniku v zemědělství v České republice hrozil krach. Zvláště pak hovoříme-li o prognóze na dalších 12 měsíců, což ta zpráva ČEKIE.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o desátá na Rádiu Česko byl agrární analytik Petr Havel a oponoval výsledkům hodnocení zemědělství, které zveřejnila společnosti ČEKIA

Podle Petra Havla lze naopak očekávat spíše zlepšení situace. Toto tvrzení se opírá i výsledek oboru za rok 2011.

Společnost ČEKIA uvádí, že úpadek hrozí o 123 procent více firmám, než činí průměr zbytku ekonomiky. V českém zemědělství se podle zmíněného průzkumu najde jen velmi nízký počet podniků hodnocených v kategorii „vynikající".

Petr Havel však nesouhlasí ani s tímto tvrzením a srovnání zemědělství například s bankovnictvím je podle něho velmi problematické.

Kdyby všechny ratingy společnosti ČEKIA byly správné, nemá Česká republika podle Petra Havla již žádné zemědělce. ČEKIA podle jeho názoru zdůrazňuje zejména negativní aspekty zemědělství.

Jistota dotací

„Zemědělství je jediný obor, který má bianko šek na dotace. A ty nejsou malé. Každoročně jde o částky mezi 30 až 40 miliardami korun, které mají zemědělci jisté,“ odhaluje pozitivní stránku zemědělství Petr Havel a dodává, že zemědělci bez dotací by museli být ve ztrátě.

S dotacemi do zemědělství se počítá i v příštím období společné zemědělské politiky pro roky 2014 ž 2020, takže podle Petra Havla propad příjmů v této oblasti nehrozí.

Další součástí příjmů zemědělců je i například prodej vyprodukované energie. V loňském roce došlo také k větší podpoře živočišné produkce. Loňský rok byl rekordní také nejen v dovozu, ale i vývozu zemědělských produktů s přidanou hodnotou, což pro české zemědělce znamená podle Petra Havla větší konkurenceschopnost v Evropě.

„V loňském roce prakticky po tři čtvrtě roku rostly ceny u drtivé většiny zemědělských komodit. To znamená, že zemědělci měli větší příjmy, větší tržby a díky tomu kombinací postupně stoupajících dotací z Evropské unie a vyšších tržeb za své produkty v loňském roce dosáhli historicky nejvyššího zisku v posledních desítkách let,“ uzavírá Petr Havel.

Firmy, které v zemědělství podnikají, jsou buď právnické osoby čili transformovaná bývalá zemědělská družstva, nebo také soukromí zemědělci, kteří jsou sdruženi většinou v Asociaci soukromého zemědělství.

Zuzana Filípková, Tomáš Pavlíček, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme